Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
25.10.2008 aktualizacja 25.10.2008

Dzień Politechniki Warszawskiej

<strong>15 listopada 1915 roku o godz. 13.00 w Gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej &quot;odbył się akt otwarcia Politechniki&quot;.</strong> Od tego momentu uczelnia zaczęła funkcjonować pod nazwą Politechnika Warszawska, z polskim językiem wykładowym. Wcześniej, przed tą pamiętną datą, szkoła nosiła nazwę Instytutu Politechnicznego im. Cara Mikołaja II, a nauczanie odbywało się po rosyjsku. W 90. rocznicę tego wydarzenia Senat Politechniki Warszawskiej ustanowił 15 listopada Dniem Politechniki.

Jak informuje Ewa Chybińska, rzecznik PW, w tym roku święto będzie miało szczególnie huczny charakter. Do udziału w nim zaproszeni są nie tylko studenci i pracownicy uczelni, ale też wszyscy warszawianie i mieszkańcy Mazowsza. Zdaniem Chybińskiej, każdy znajdzie tu coś dla siebie. "Będą elementy tradycji, jak uroczyste posiedzenie Senatu PW, elementy sportowe, rozrywkowe, kulturalne i oczywiście - jak na najlepszą uczelnię techniczną w Polsce przystało - naukowe" - opowiada rzeczniczka.

Ważnym wydarzeniem obchodów ma być wystawa poświęcona uruchomieniu Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC), znajdującego się w laboratorium Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, a zbudowanego wysiłkiem około 5 tys. fizyków z całego świata, w tym uczonych z Wydziału Fizyki PW. Na wystawie będzie się można dowiedzieć m.in. jaki był udział w eksperymencie warszawskich naukowców i na czym polega wyjątkowość tego gigantycznego, technologicznego przedsięwzięcia.

Wystawa, zorganizowana w Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, będzie otwarta dla gości do 23 listopada. Zaś od początku przyszłego roku, ze względu na walory edukacyjne i poznawcze, zaprezentowana zostanie - w nieco okrojonej wersji - w 9 innych polskich miastach.

Ewa Chybińska zdradza także, że 15 listopada, w wielkim namiocie ustawionym przed Gmachem Głównym PW, prezentować się będą uczelniane koła naukowe. "Studenci-pasjonaci robią tam niesamowite rzeczy i na prawdę mają się czym pochwalić" - zauważa rzeczniczka.

W ramach obchodów święta, Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych przygotuje wystawę samochodów - od starych wręcz muzealnych eksponatów po najnowocześniejsze. Swoje podwoje otworzy także Wydział Chemiczny. Prowadzone tu będą wykłady dla młodzieży (np. "Elektroniczny nos i język" prof. Wojciecha Wróblewskiego), połączone ze zwiedzaniem laboratoriów. Przez cały dzień pracownicy Muzeum PW będą oprowadzać po Politechnice i jej historycznych obiektach na Terenie Centralnym.

"Tradycją stał się już bieg przełajowy o puchar Rektora PW - mówi Chybińska. - Odbywa się on na stadionie Politechniki (wejście od ul. Batorego) i startują w nim studenci i pracownicy. Chwilę odpocząć i posilić się będzie można przy grillu na dziedzińcu Gmachu Głównego przy Bibliotece Głównej, a w samej bibliotece będzie można obejrzeć wystawę pt. +Uczymy się... podręczniki, przyrządy laboratoryjne, źródła elektroniczne+".

Na wieczór organizatorzy zapraszają do Dużej Auli Gmachu Głównego, gdzie odbędzie się finałowa gala wyborów Miss i Mistera Politechniki Warszawskiej, połączona z występem orkiestry tanecznej "The Engineers Band".

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024