Historia i kultura

Histmag, czyli historia od podszewki

<strong>Minęło siedem lat od powstania historycznego portalu internetowego Histmag.org. Niekomercyjną, amatorską witrynę zakładali licealiści i studenci rozsiani po całej Polsce</strong>. Obecnie, z 60-80 tysiącami unikalnych użytkowników odwiedzających witrynę miesięcznie, Histmag.org jest największą i jedną z najczęściej odwiedzanych stron w Polsce popularyzujących historię i nauki pokrewne.

W ciągu ostatnich dwóch lat przez Histmaga przewinęło się ponad 170 publicystów. Obecnie trzon tworzy kilkunastu osobowa grupa skupiona wokół Kamila Janickiego-redaktora naczelnego. Założycielem serwisu jest Michał Świgoń, świeżo upieczony absolwent politologii Uniwersytetu Śląskiego, który w chwili obecnej odpowiedzialny jest za jego promocję.

"Popularyzujemy wiedzę o historii i dziedzinach pokrewnych, dostarczając rzetelnej wiedzy na ich temat. Interesuje nas również to, jak historia przejawia się we współczesnym życiu społecznym i kulturalnym - w literaturze, muzyce, sztuce, polityce" - informują redaktorzy strony.

Na łamach strony cyklicznie odbywają się konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, organizowane przy współpracy z ambasadami krajów europejskich, wydawcami książek i prasy, księgarniami internetowymi, wydawcami gier komputerowych.

Przedsięwzięcie wychodzi naprzeciw wyzwaniom teraźniejszości:

"Budujemy społeczność internautów skupionych wokół różnorodnych treści i usług, które utworzą wzajemnie uzupełniającą się, zintegrowaną i możliwe bogatą całość - serwis informacyjny, forum dyskusyjne, artykuły i źródła historyczne, wydawnictwa w formacie PDF, czat, blogi, serwisy tematyczne i inne" - zachęcają młodzi publicyści.

Tworzącym stronę udało się pozyskać dla swoich czytelników m.in. nigdzie wcześniej nie publikowane wspomnienia profesora Macieja Bernhardta z okresu okupacji niemieckiej. Ich autor był również uczestnikiem Powstania Warszawskiego, które opisane jest na kartach publikowanych cyklicznie wspomnień.

"Pasjonujemy się historią i każdym jej aspektem, począwszy od historii mody, przez historię kulinariów aż po klasyczną historię militarną. Wyjaśniamy historyczne tło procesów dziejących się obecnie" - mówi Kamil Janicki, redaktor naczelny. Być może sukces przedsięwzięcia należy łączyć z zapałem i entuzjazmem z jakim tworzą go redaktorzy.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach

    Świętokrzyskie/ Legendarny skarb pustelnika odkryty w Górach Świętokrzyskich

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    214 lat temu urodziła się Marianna Orańska – niderlandzka królewna związana z Dolnym Śląskiem

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera