Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
03.04.2009 aktualizacja 03.04.2009

Muzeum Nurkowania w Warszawie świętuje trzylecie istnienia

Warszawskie Muzeum Nurkowania świętuje trzylecie istnienia.
Prowadzone społecznie przez hobbystów mieści już ponad 600
eksponatów, z czego najstarszym jest hełm nurka klasycznego z 1895
roku. To jedyne tego typu muzeum w Polsce i jedno z pięciu
podobnych w Europie. Placówka powstała z inicjatywy członków
Warszawskiego Klubu Płetwonurków (WKP).

Jak zauważa pomysłodawca i fundator muzeum Karina Kowalska, celem placówki jest m.in. przybliżenie odwiedzającym nieznanych wydarzeń z historii nurkowania.

Jednym z nich jest np. sprowadzenie - na zlecenie króla Stanisława Augusta - z Anglii do Polski nurków, którzy mieli oczyścić z kamieni rzekę Niemen, tworząc z niej alternatywną do Wisły drogę transportu polskich towarów nad morze z pominięciem Gdańska.

Nieznane również pozostają historie o duńskich i polskich nurkach, którzy w okresie międzywojennym budowali port Gdynia, a następnie odbudowywali go po II wojnie światowej - dodaje Kowalska. Przypomina również, że to nurkowie klasyczni jako pierwsi eksplorowali Jezioro Biskupin w 1935 r. dla potrzeb archeologii.

Jak dotąd muzeum funkcjonuje bez wsparcia instytucji centralnych czy pomocy miasta. Istnieje dzięki zapałowi tworzącego go zespołu Warszawskiego Klubu Płetwonurków.

W 2008 r. Muzeum otrzymało międzynarodową nagrodę Nautiek ufundowaną przez Historical Diving Society UK (Stowarzyszenie Miłośników Historii Nurkowania w Wielkiej Brytanii). W miesięczniku "Nurkowanie" co miesiąc publikowane są artykuły, w których są szczegółowo opisywane eksponaty znajdujące się w Muzeum. Placówka włącza się aktywnie od początku istnienia do akcji "Lato w mieście" i "Zima w mieście" - od 2006 roku wzięło w niej udział ponad 400 dzieci. Organizowane są również wystawy czasowe.

Poza tym, przy muzeum otwarto bibliotekę - liczy ponad 400 książek o tematyce nurkowej i archeologicznej, wydanych w językach: polskim, francuskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim

Muzeum przy ul. Grzybowskiej 88 można odwiedzać we wtorki od godz. 11.00 do 18.00; wstęp jest bezpłatny.

Wszystkie informacje związane z działalnością muzeum można znaleźć na stronie: www.muzeumnurkowania.pl.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024