Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
04.09.2009 aktualizacja 04.09.2009

Dzięki Polakom inkaska wyrocznia w Peru otwarta dla turystów

Uroczysta ceremonia otwarcia stanowiska, fot. M. Sobczyk.
Uroczysta ceremonia otwarcia stanowiska, fot. M. Sobczyk.

<strong>Stanowisko archeologiczne Maucallacta (w języku keczua - &quot;Stara Osada&quot;) czyli położone w południowej części Peru ważne inkaskie centrum ceremonialno-administracyjne jest już dostępne dla turystów.</strong> Uroczystej ceremonii otwarcia, która odbyła się 29 sierpnia, przewodniczył ambasador RP w Peru Przemysław Marzec. Stanowisko w dystrykcie Pampacolca znajduje się wysokości 3750 m n.p.m. &quot;Jego otwarcie dla ruchu turystycznego, rozpoczyna nowa epokę w historii regionu&quot; - uważa Maciej Sobczyk z<a href="http://www.maa.uw.edu.pl/obp/"> Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW</a>, kierujący projektem ze strony polskiej.

Kompleks architektoniczny zajmuje przeszło 25 ha, z czego główna część znajduje się na niewielkim wzniesieniu poprzecinanym tarasami, zabudowanymi konstrukcjami kamiennymi przeważnie na planie prostokątnym. Znajdują się tu pozostałości przeszło 250 budynków, z czego duża część miała pierwotnie charakter monumentalny. Obiekty te, przystosowane do nieregularnego ukształtowania terenu oraz różnic wysokości, charakteryzują duże rozmiary, prostokątny plan i rozplanowanie przestrzenne w zespoły skupione wokół placów (zwane kanchas - "zagrody").

"Pod względem jakości budowy, mamy tu do czynienia z dużym zróżnicowaniem. Występują tu bowiem zarówno konstrukcje o cechach prowincjonalnej architektury inkaskiej, jak i pozostałości wysokiej klasy inkaskiej kamieniarki imperialnej" - wyjaśnia Sobczyk.


\" Uroczyste przecięcie wstęgi przez Ambasadora RP w Limie, Przemysława Marca, fot. Z. Zakrzewska.


Polacy rozpoczęli prace archeologiczne na stanowisku już w 1997 roku, w ramach projektu "Condesuyos", prowadzonego przez prof. dra hab. Mariusza S. Ziółkowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego i realizowanego wspólnie z Uniwersytetem Santa Maria w Arequipie. Od roku 2006 stanowisko zostało objęte specjalnym programem archeologiczno-konserwatorskim w ramach sub-projektu "Maucallacta", który od roku 2007 był w głównej mierze finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach programu "Polska Pomoc", przy pełnej współpracy z Ambasadą Polską w Limie.

Podczas ceremonii otwarcia przedstawiciele władz dystryktu, prowincji i departamentu zapewnili, że prace na terenie stanowiska archeologicznego będą kontynuowane przy większym niż do tej pory wsparciu finansowym z ich strony. Dotychczas największe fundusze na prowadzenie prac badacze uzyskali ze strony polskiego MSZ, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Municipalidad Distrital de Pampacolca i Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW.


\" Jedna z budowli na stanowisku, fot. M. Sobczyk.

"Podwaja to efekt środków pomocowych przeznaczonych na ten projekt przez polski rząd, bo poza przygotowaniem od strony technicznej tego pięknego miejsca do ruchu turystycznego udało się pobudzić do działań, pokazać nowe możliwości stojące przed mieszkańcami regionu" - zauważa Sobczyk.

W najbliższych latach planowane są dalsze prace archeologiczne na terenie tego andyjskiego centrum kultowego, które pozwolą również na przygotowanie nowych ścieżek turystycznych. Kontynuowane będą również prace restauracyjne, którymi ze strony peruwiańskiej kieruje architekt, konserwator oraz archeolog Gonzalo Prezbitero Rodriguez.


\" Widok ogólny stanowiska., fot. M. Sobczyk.


W uroczystości otwarcia stanowiska wzięli również udział przedstawiciele Uniwersytetu Santa Maria w Arequipie, dyrektor Regionalnego Oddziału Narodowego Instytutu Kultury (INC) w Arequipie Franc Grupp, przedstawiciele władz departamentu Arequipa, alcalde prowincji Castilla oraz alcalde dystryktu Pampacolca Vicente J. Carcamo Huamani. Poza przedstawicielami władz pojawili się licznie mieszkańcy Pampacolki i okolicznych miejscowości.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024