Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
17.11.2009 aktualizacja 17.11.2009

Młodzi fizycy z koła "Kot Schrödingera": pasja jest naszą siłą

<strong>Najlepszą recenzję naszych pokazów stanowią tak często słyszane słowa dzieci: &quot;Na pewno zostanę fizykiem!&quot;. Dorośli z kolei dziwią się: &quot;Nigdy bym nie pomyślał, że fizyka może być tak ciekawa i zrozumiała!&quot; - opowiadają studenci zrzeszeni w Kole Naukowym Fizyków Politechniki Łódzkiej &quot;Kot Schrödingera&quot;. </strong>Grupa pasjonatów, którzy potrafią w przystępny, niebanalny i rzetelny sposób wytłumaczyć zawiłe kwestie fizyki, a w pokazach &quot;przemycają&quot; wiele informacji dotyczących współczesnej nauki, kandyduje w konkursie &quot;<em>Popularyzator Nauki&quot;</em>, organizowanym przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy <a href="http://www.nauka.gov.pl/mn/index.jsp?place=Menu01&amp;news_cat_id=-1&amp;layout=0">Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.</a>

Koło Naukowe Fizyków "Kot Schrödingera" działa przy Instytucie Fizyki Politechniki Łódzkiej i zrzesza studentów fizyki technicznej, którzy z pasją organizują pokazy fizyczne.

"Nie boimy się robić pokazów z rozmachem, ani prezentować trudnych zagadnień. Zdecydowana większość sprzętu używanego w pokazach została przez nas zaprojektowana, a często i wykonana, zaś wiele doświadczeń jest opartych na naszych autorskich pomysłach" - mówią z dumą.

Od 2001 roku studenci są stałymi uczestnikami Festiwalu Nauki organizowanego przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe. Ich pokazom co roku towarzyszy inne hasło.

W 2007 roku pod hasłem "Historia fizyki" w strojach z epoki, starali się odtworzyć przełomowe doświadczenia przeprowadzane na przestrzeni dziejów. Prezentowali m.in. silnik Herona stanowiący pierwowzór turbiny parowej, obserwowali linie Fraunhofera, których odkrycie dało podwaliny wielu dziedzinom nauki - od mechaniki kwantowej po chemię współczesną. "Fizyka żywiołów" to temat pokazów z 2008 roku. Wówczas studenci pokazywali, jak powstaje deszcz, zaś wątpiącym w moc ciśnienia atmosferycznego proponowali próbę rozerwania półkul magdeburskich. W 2009 roku - pod hasłem "Daj się zaskoczyć! Czyli fizyka paradoksów i niespodzianek" - na rynku łódzkiej "Manufaktury" gotowano wodę i pieczono kiełbaski korzystając tylko z energii promieni słonecznych. Śmiałkowie mogli spacerować po "wodzie", czyli cieczy nienewtonowskiej - mającej, w zależności od przykładanej do niej siły, postać cieczy lub ciała stałego. Doświadczenia z ciekłym azotem nieustannie gromadziły tłumy ciekawych świata ludzi, a młodzież mogła je jeszcze oglądać na Łódzkim Uniwersytecie Dziecięcym.

Za każdym razem "Piknik Naukowy" w "Manufakturze" gromadził po kilkanaście tysięcy zwiedzających. W przygotowaniach do niego corocznie bierze udział co najmniej dwudziestu studentów Fizyki Technicznej - członków Koła Naukowego "Kot Schr"dingera", prezentujących po kilkanaście doświadczeń.

Od semestru zimowego roku akademickiego 2008/2009 "Kot Schrödingera" prowadzi zajęcia praktyczne dla studentów Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego.

"Zajęcia te cieszą się ogromną popularnością. W ciągu zaledwie dwóch semestrów uczestniczyło w nich już ponad 600 dzieci w wieku 7-12 lat. Pod pozorem zabawy - prezentując nie zawsze proste doświadczenia (ale zawsze dogłębnie i zrozumiale je tłumacząc), budzimy w tych młodych ludziach zainteresowanie nie tylko fizyka, ale i szeroko pojętą Nauką" - podkreślają studenci.

"Kot Schrödingera" 30 maja tego roku po raz pierwszy uczestniczył w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Fizycy zajęli się światłem i optyką. Tłumaczyli i demonstrowali za pomocą specjalnie na tę okazję zaprojektowanego przez siebie sprzętu podstawowe prawa optyki geometrycznej i falowej. Każdy ze zwiedzających ich namioty mógł też zobaczyć, jak zachowuje się ciecz termokapilarna, gdy podziała się na nią wiązką światła laserowego, obejrzeć widma różnych gazów oraz pobawić się w mieszanie i rozdzielanie barw światła.

Tegoroczny deszczowy Piknik Naukowy w Warszawie dzięki Kołu "Kot Schrödingera" nabrał barw, a kolorowe pokazy przyciągały wszystkie pokolenia uczestników imprezy.

"Kot Schrödingera" nie ogranicza swoich działań do pikników naukowych i Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego. Studenci organizują pokazy dla szkół i występują na imprezach promujących Politechnikę Łódzką. Ostatnio mieli też okazje zorganizować pokazy dla jednego z centrów handlowych w Bielsku-Białej.

Zdjęcia z pokazów dla Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego: http://phys.p.lodz.pl/lud/archiwum/index.php?&f=2008\\%20-\\%20Zima/Fizykaoraz

http://phys.p.lodz.pl/lud/index.php?&f=Fizyka

Strona internetowa Koła Naukowego: http://knf.p.lodz.pl/

KOL

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024