Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
23.11.2009 aktualizacja 23.11.2009

Dorota Truszczak: Klimat dla popularyzacji

<strong>Chciałabym pokazać słuchaczom, że nauka jest fascynującym obszarem życia i wszystko co nas otacza, to suma dorobku wielu pokoleń badaczy, odkrywców. Radio to teatr wyobraźni, dźwiękowego obrazu. Tę prawdę staram się wykorzystać na co dzień, by mój przekaz był atrakcyjny i pozostawił ślad w umysłach słuchaczy - tak o swojej pracy i pasji popularyzatorskiej mówi red. Dorota Truszczak</strong>. Autorka codziennego serwisu naukowego i audycji w cyklu &quot;Człowiek i nauka&quot; Programu Pierwszego Polskiego Radia kandyduje w konkursie &quot;Popularyzator Nauki&quot;, organizowanym przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Redaktor wspomina o blaskach cieniach nauki. Jak tłumaczy, zajmuje się jej popularyzacją, ponieważ fascynuje się otaczającym światem, jest osobą poszukującą i ciekawą wszystkiego. Przygotowując audycję radiową wyobraża sobie, co sama chciałaby usłyszeć i w jakiej formie, by zrozumieć, czym zajmuje się nauka i co robią w swoich laboratoriach naukowcy. Zaznacza, że współczesna nauka, poza rozwiązywaniem istotnych dla życia problemów (nowe leki, terapie), przynosi wiele niepokojów, spowodowanych ingerowaniem człowieka głęboko w naturę (klonowanie, GMO, zmiany klimatyczne, itp.).

"Zapraszam do studia reprezentantów różnych dziedzin wiedzy, instytucji naukowych, polityków - prezentujących wielorakie poglądy, by stworzyć płaszczyznę debaty o tych problemach. To element misji, jaką ma radio publiczne i ja jako człowiek. Uczestnikami moich audycji są także słuchacze, którzy telefonicznie wyrażają swoje opinie, poglądy i niepokoje" - wyjaśnia Dorota Truszczak.

W lutym 2009 r. dziennikarka otrzymała nagrodę główną w konkursie dla dziennikarzy, zorganizowanym przez Koalicję Klimatyczną pt. "Klimat dla klimatu". Jej audycja pod tytułem "Naukowy wieczór z Jedynką - Wokół klimatu" została uznana za najlepszą na temat zmian i ochrony klimatu. Program nadano tuż przed rozpoczęciem ubiegłorocznego szczytu klimatycznego w Poznaniu. Red. Truszczak pokazała spór między zwolennikami teorii o ocieplaniu się klimatu i jej przeciwnikami. Przypomniała, że w związku ze szczytem w mediach i poza nimi toczyła się dyskusja, podczas której wypowiadali się ludzie zarówno negujący działania rządów i ekologów na całym świecie na rzecz ochrony klimatu, jak i ci, którzy te kroki popierają.

Jej zdaniem, popularyzacja nauki jest też nauką. To ogromne wyzwanie dla dziennikarza popularnonaukowego, wymagające ciągłej pracy nad sobą. "Oczywiście nie można mówić o nauce bez naukowców. Wielu z nich to rozumie, powstała nawet wśród nich dobra moda na bycie popularyzatorem. Nadal jednak nie wszyscy badacze uważają to za swoją powinność. Szkoda, bo najtrudniejszym murem do przebycia, z którym się spotykam, jest odrzucenie propozycji udziału w audycji z komentarzem: +Tego nie da się powiedzieć popularnie+" - ocenia dziennikarka.

W jej opinii, dużo świetnych popularyzatorów nauki jest wśród naukowców uprawiających nauki ścisłe. "To moje ulubione pole działania. Są tam intrygujące hipotezy, fascynujące teorie i ciekawe eksperymenty. Także wiele niewiadomych" - zdradza redaktor.

Interesuje się również historią, stąd jej zaangażowanie w projekty związane z tą dziedziną wiedzy.

Teraz w Programie 1 PR red. Truszczak realizuje całoroczny cykl związany z 90. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości (dźwiękowy dziennik "Droga do Niepodległej" od poniedziałku do piątku, godz. 11.53 ). Jest współautorką książki na ten temat. Na bieżąco śledzi wydarzenia w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN pod Genewą - z uroczystości uruchomienia akceleratora LHC nadała kilkanaście relacji. Współpracuje z organizatorami Pikniku Naukowego, Festiwalu Nauki oraz powstającego Centrum Nauki Kopernik.

Kandydaturę dziennikarki rekomendowali przedstawiciele kilku instytucji - Stanisław Latek, doradca i rzecznik Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki; Agata Meissner, asystentka dziekana d/s promocji Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Marek Pawłowski, rzecznik Instytutu Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana.

Jak podkreślili w swojej rekomendacji, Dorota Truszczak od wielu lat prowadzi audycje popularnonaukowe w Programie 1 Polskiego Radia - wśród nich autorskie godzinne "Wieczory z Jedynką" i "Człowiek i nauka" - programy wyjaśniające istotę najnowszych badań naukowych, promujące osiągnięcia polskich naukowców pracujących w kraju i za granicą (reportaże np. z Europejskiego Ośrodka Fizyki cząstek CERN pod Genewą, Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej w Federacji Rosyjskiej, a - także liczne relacje z otwarcia LHC, Niemieckiego Ośrodka Synchrotronu Elektronowego DESY pod Hamburgiem).

Na swoim koncie ma także spotkania z wybitnymi naukowcami zagranicznymi, wśród których są nobliści. Pokazuje też blaski i cienie rozwoju nauki i techniki, w obszarze najbardziej kontrowersyjnych dziedzin wiedzy: żywności modyfikowanej genetycznie, klonowania, inżynierii genetycznej, transplantacji, nowych leków, medycyny niekonwencjonalnej, komórek macierzystych, ekologii, energetyki jądrowej (w tym reportaże z 8 europejskich elektrowni jądrowych, m.in. w Szwecji, Finlandii, Francji, Ukrainy, Litwy, Czech). W jej audycjach pojawiają się również tematy z zakresu historii nauki i techniki (m.in. audycje o dokonaniach Marii Skłodowskiej-Curie).

Jest też autorką jednodniowych akcji antenowych. Ich celem jest zwrócenie uwagi w wybranym dniu na problemy dotyczące konkretnej dziedziny wiedzy, zaangażowania w nią polskich badaczy, czy też konsekwencji rozwoju nauki i techniki. W ciągu dnia pojawiają się, w pasmach najlepszej słuchalności, mini reportaże, rozmowy związane z tematem dnia. Podsumowanie podejmowanych wątków ma miejsce w audycji Wieczór z Jedynką. Akcjom towarzyszą, w zależności od tematu, konkursy i dyżury ekspertów. Jako przykłady takich akcji Latek, Meissner i Pawłowski podają: "Dziecko w sieci - Internet to okno na świat. Cały świat" - współpraca Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK i Komisji Europejskiej oraz organizacji Pozarządowej "Dzieci Niczyje"; "Podaj światło - w ramach Międzynarodowego Roku Fizyki 2005 popularyzacja osiągnięć A. Einsteina i obecnych zastosowań jego prac; " Z Jedynką w Kosmos" - przy współpracy Centrum Badań Kosmicznych PAN - akcja związana z aktywnością Polski w Kosmosie i przygotowaniem misji przy współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

"W swoich audycjach redaktor Truszczak potrafi w sposób przystępny dla wszystkich przedstawiać najnowsze osiągnięcia naukowe, o czym świadczy liczny odzew słuchaczy po jej audycjach. Przeprowadzając wywiady z naukowcami znakomicie +zmusza+ ich do oderwania się od hermetycznej terminologii fachowej i opowiadania językiem obrazów i analogii o najtrudniejszych nawet zagadnieniach" - oceniają Latek, Meissner i Pawłowski.

Dorota Truszczak na stałe współpracuje z pasmami tzw. szybkiego przebiegu (Dzienniki, Sygnały Dnia, Z kraju i ze świata, Z pierwszej ręki) przygotowując komentarze do aktualnych wydarzeń naukowych (m.in. nagród Nobla, nowych odkryć, wynalazków, wydarzeń z zakresu polityki edukacyjnej i naukowej). Za swoją pracę została uhonorowana wieloma nagrodami i wyróżnieniami. KOL

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz/kap/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024