Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
04.06.2010 aktualizacja 04.06.2010

Czerwiec w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie

Źródło: Ogród Botaniczny PAN w Powsinie Źródło: Ogród Botaniczny PAN w Powsinie

<strong>Czerwiec to w ogrodzie królestwo kwitnących bylin. Na szczególną uwagę zasługują takie gatunki jak bodziszki, kwitnące na kolor niebieski, różowy, biały i czerwony, wiele gatunków goździków oraz chabry i maki, penstemony i wiele innych – informuje doc. Wojciech Dmuchowski, pracownik <a href="http://www.ogrod-powsin.pl/">Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.</a></strong> Kwitnienie rozpoczynają tawułki. Ich kwiaty różnią się między sobą wysokością i budową kwiatostanu - mogą być białe, czerwone i różowe, w różnych odcieniach. <br />

„Pojawiają się także kwiaty wczesnych odmian liliowców, których ogród posiada bardzo dużą kolekcję. Ci, co odwiedzą nas w pierwszej połowie czerwca na pewno zobaczą kwitnące piwonie” - mówi Dmuchowski. Kwitnienie rozpoczynają też lilie, a w pełni kwitnienia znajduje się kolekcja czosnków ozdobnych.

Jak podkreśla docent, w ogrodzie bylinowym warto też zwrócić uwagę na kolekcję host, których ozdobne liście teraz prezentują się najbardziej okazale.

W arboretum kwitną zaś późne gatunki różaneczników, a także magnolii parasolowatej i Siebolda. Na początku czerwca pojawią się kwiaty na stewarcji - krzewie z rodziny herbatowatych. „W tym okresie można też podziwiać piękne kwiaty tulipanowców. Zwraca też uwagę kwitnący kielichowiec zachodni. Rozpoczynają kwitnienie katalpy, na początku kwiaty pojawią się na katalpie okazałej (Catalpa speciosa)” - mówi Wojciech Dmuchowski.

Jak opowiada Dmuchowski, w kolekcji roślin górskich cieszącej się szczególnym zainteresowaniem zwiedzających można zobaczyć kwitnienie licznych gatunków goździków posłonka i przelotu. Kończą kwitnienie astry alpejski i rogownica. Zaczynają natomiast kwitnąć pszonak pieniński oraz chabry.
    
20 czerwca w Ogrodzie odbędzie się Dzień Róż. „W jedynej w Polsce Kolekcji Narodowej Odmian Uprawnych Róż rośnie blisko 700 odmian i gatunków należących do wszystkich grup ogrodowych” - informuje Wojciech Dmuchowski. Spośród najstarszych można podziwiać wspaniale pachnące np. róże francuskie, damasceńskie, stulistne, mchowe, białe oraz chińskie. „Posadzono także wiele najnowszych odmian hodowców z całego świata w szerokiej skali barw kwiatów i o różnym pokroju krzewów. Zgromadzono największy zbiór odmian okrywowych o rozmaitym pochodzeniu, cennych dla terenów zieleni miejskiej i amatorów” - mówi pracownik Ogrodu.

***

W czerwcu odbędą się koncerty XV Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego "Floralia Muzyczne - Muzyka w Kwiatach, Chopin i jego przyjaciele":
6.06– Estrada Młodych: godz. 14.00 Aleksandra Soboń, godz. 15.00 Łukasz Krupiński
13.06 – „Bogini tęczy- irysy”: godz. 14.00 Aleksiej Czernov (Rosja), godz. 15.00 Maria Nemtsova (Rosja)
20.06 – Kazimierz Gierżod „W różanym ogrodzie”
27.06 - Serhij Hrychorenko (Ukraina), „Z liliami w tle …”

W Ogrodzie Botanicznym PAN można podziwiać także wystawy:

Galeria „Fangorówka”
3 - 30 czerwca - Wystawa pasteli Małgorzaty Kępki 'Magritta' p.t. "Szopenowskie inspiracje" ;

Centrum Edukacji Przyrodniczo – Ekologicznej
1 - 20 czerwca -Wystawa malarstwa Ryszarda Gbiorczyka p.t. "Wiosenne plenery cz. II" ;

Szklarnia ekspozycyjna „Zielony Raj”
wystawa pt.: „Spotkanie z bogami Indii” ekspozycja 17 kamiennych i z brązu posągów, największe do 3 m wysokości
„w cieniu Borobudur” – najnowsze nabytki Muzeum Azji i Pacyfiku”. Wystawa rzeźb sakralnych z Indonezji (z wysp Jawa i Bali) ESZ

PAP – Nauka w Polsce

bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024