Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
28.09.2010 aktualizacja 28.09.2010

Cukrzyca często nierozpoznana u chorych psychicznie

Aż 70 proc. osób z ciężką chorobą psychiczną ma nierozpoznaną cukrzycę. Tymczasem,pacjenci ze schizofrenią czy psychozą maniakalno-depresyjną cierpią na nią 2-3 razy częściej niż ogół populacji - mówił brytyjski lekarz na kongresie diabetologicznym w Sztokholmie. <br /><br />

"Pacjenci z poważną chorobą psychiczną umierają średnio 10-20 lat wcześniej niż ogół populacji. Około trzy czwarte z tych zgonów jest spowodowanych chorobą somatyczną, na przykład cukrzycą" - podkreślił prof. Richard Holt z Uniwersytetu w Southampton na sesji naukowej, odbywającej się w ramach zjazdu Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD) w Sztokholmie.

Fakt, że chorzy z tej grupy cierpią 2-3 razy częściej na zaburzenia metabolizmu glukozy wynika z wielu przyczyn, jak czynniki genetyczne, środowiskowe czy uboczne efekty działania leków stosowanych w psychiatrii - wyjaśniał badacz.

Niestety, pacjenci z ciężką chorobą psychiczną mają trudności z komunikowaniem swoich fizycznych objawów, a jeśli już to robią, często są ignorowani, albo symptomy te są tłumaczone pewnymi aspektami choroby umysłowej. "Nawet, jeśli cukrzyca zostanie u nich zdiagnozowana, trudno im uzyskać odpowiednią opiekę medyczną" - powiedział prof. Holt.

I choć w środowisku medycznym rośnie zainteresowanie negatywnym wpływem schorzeń psychicznych na zdrowie fizyczne, lekarze ciągle za rzadko diagnozują cukrzycę u pacjentów cierpiących na schizofrenię czy psychozę maniakalno-depresyjną.

Tymczasem badanie w kierunku wykrycia cukrzycy powinno być wykonywane u chorych psychicznie jeszcze przed rozpoczęciem terapii, 3-4 miesiące później, a następnie raz do roku, ocenił prof. Holt.

"Konieczne jest też wprowadzenie programów edukacyjnych na temat stylu życia, które mogą obniżyć ryzyko zachorowań na cukrzycę w tej szczególnie narażonej na nią grupie" - podkreślił.

Jego zdaniem, aby poprawić stan zdrowia populacji osób z zaburzeniami psychotycznymi, niezbędna jest ścisła współpraca psychiatrów z diabetologami. JJJ

PAP - Nauka w Polsce

pmw/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024