Historia i kultura

Skarb z Głogowa prezentowany w Warszawie

Brakteat Bolesława III Krzywoustego ze św. Wojciechem, fot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Brakteat Bolesława III Krzywoustego ze św. Wojciechem, fot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie

<strong>Jeden z największych europejskich skarbów pod względem liczby monet można oglądać w <a href="http://www.pma.pl/">Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.</a> </strong>Zbiór składa się z ponad 20 tys. srebrnych numizmatów, kilku tysięcy ich fragmentów, siedmiu sztabek srebra. Całość waży prawie 7kg. Warszawa jest pierwszym miejscem jego nowej ekspozycji.<p>&nbsp;</p>

Wystawę przygotowali pracownicy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, gdzie skarb trafił w 1987 roku.

Depozyt odkryło przypadkowo dwóch mieszkańców Głogowa w obrębie ogródków działkowych. Powiadomieni archeolodzy z lokalnego muzeum znaleźli w terenie ogromną liczbę starych monet i kilkanaście drewnianych klepek z naczynia - drewnianego wiaderka, w którym ukryty był skarb.

Specjaliści ustalili, że monety pochodzą z XII oraz początków XIII wieku. Dominują wśród nich monety polskie - najwięcej jest denarów księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego (1163-1201) i księcia raciborsko-opolskiego Mieszka I Plątonogiego (1163-1211), co stanowi 86 proc. skarbu. Mniejsza część skarbu to monety zagraniczne - część z Saksonii, kilka okazów z Austrii i Łużyc. Ze względu na stan zachowania, do dziś nie wszystkie monety zostały rozpoznane.

Kuratorem wystawy jest mgr Marzena Grochowska z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Ekspozycję zaaranżowano w nowoczesny sposób. Zaprezentowane zostały wszystkie typy monet ze skarbu i informacje o mennicach poszczególnych władców, których monety trafiły do skarbu.

W Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie komisarzem wystawy jest mgr Agata Wójcik.

Ekspozycję można oglądać do 21 kwietnia.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    80 lat temu żołnierze generała Władysława Andersa zdobyli Monte Cassino

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera