Historia i kultura

Konferencja nt. efektów I etapu konserwacji katedry

<p> <strong>Bizantyjsko-ruskie malowidła ufundowane na początku XV w. przez króla Władysława Jagiełłę dla katedry sandomierskiej są świadectwem unii sztuki wschodniej z architekturą i liturgią obrządku łacińskiego </strong>- ocenili historycy sztuki na konferencji podsumowującej odnowienie wschodniej części świątyni. </p>

Ufundowane przez króla Władysława Jagiełłę polichromie, wykonane około 1421 roku przez warsztat ruski mistrza Hayla z Przemyśla, przedstawiają sceny z życia Jezusa Chrystusa i Marii. Największa ukazuje zaśnięcie NMP.

Prof. Władysław Zalewski z Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Krakowie poinformował, że przeprowadzona konserwacja pozwoliła na pełne ujawnienie autentyczności XV–wiecznego malowidła bizantyjskiego.

Wszystkie freski wykonane zostały według tradycji artystycznej wschodniego malarstwa sakralnego, zgodnie z ukształtowaną w świecie kultury bizantyńskiej zasadą ideowego zespolenia treści przedstawień z symboliką i liturgiczną funkcją poszczególnych części wnętrza świątyni. „Wszelako dostosowaną do doktrynalnej wykładni prawd wiary i liturgii obrządku rzymsko-katolickiego” – zaznaczyła dr Małgorzata Smorąg-Różycka - historyk sztuki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz - patron spotkania - dodał, że sztuka bizantyjska przepełniona jest misterium paschalnym. „Te malowidła nasycone są niezwykłym światłem z Góry Tabor i z poranka zmartwychwstania. W Kościele Wschodnim cała liturgia, sakramenty, nabożeństwa, poświęcenia, śpiewy, malowidła, stanowią jedną całość” – tłumaczył.

Koszty pierwszego etapu odnowy katedry sandomierskiej - rozpoczętego w 2008 roku - sfinansował Norweski Mechanizm Finansowy (3 mln euro) oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1,4 mln zł). Dołożyło pieniędzy miasto, parafia katedralna i diecezja.

Katedra w Sandomierzu - reprezentacyjny kościół diecezji, zaliczany do najcenniejszych zabytków miasta i województwa świętokrzyskiego - została wzniesiona w miejscu kolegiaty romańskiej, zniszczonej podczas najazdów Tatarów w XIII wieku i Litwinów w 1349 roku. MCH

PAP - Nauka w Polsce

ls/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach

    Świętokrzyskie/ Legendarny skarb pustelnika odkryty w Górach Świętokrzyskich

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    214 lat temu urodziła się Marianna Orańska – niderlandzka królewna związana z Dolnym Śląskiem

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera