Historia i kultura

W Chrobrzu odkryto nietypowe kurhany

Kurhany w czasie badań, fot. P. Włodarczak
Kurhany w czasie badań, fot. P. Włodarczak

<strong>W Chrobrzu (Świętokrzyskie) archeolodzy przebadali dwa niewielkie kurhany wzniesione najprawdopodobniej w V/VI wieku n.e. </strong>&quot;W Poznańskim Laboratorium Radiowęglowym wykonaliśmy trzy datowania dla elementów organicznych związanych z kopcami. Jeżeli ich wynik się potwierdzi, to jest to znalezisko wyjątkowe&quot; - informuje PAP dr Piotr Włodarczak z <a href="http://www.archeo.pan.krakow.pl/">Instytutu Archeologii i Etnologii PAN (IAiE PAN) w Krakowie.</a>

Badania archeologiczne dwóch kurhanów w Chrobrzu były prowadzone przez IAiE PAN w Krakowie we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Wykopaliska podjęto na wniosek konserwatora zabytków, z uwagi na uprawy leśne niszczące stanowisko.

"Przewidywaliśmy, że konstrukcje powstały w okresie schyłkowego neolitu, czyli połowie IV tysiąclecia p.n.e. Okazało się jednak, że są to dwa małe, blisko siebie położone kurhany z późniejszego okresu" - mówi dr Włodarczak.

W czasie prac archeolodzy nie znaleźli żadnych zabytków, dzięki którym można by ustalić czas powstania kurhanów. Pod jednym z nasypów odkryto jedynie jamy będące pozostałościami po osadzie przedstawicieli kultury lubelsko-wołyńskiej z czasów neolitu (schyłek V tysiąclecia p.n.e.).

"Ponieważ nie odkryliśmy żadnych śladów pochówków, to najbardziej prawdopodobna wydaje się inhumacja. Ślady kremacji zwłok na pewno by się zachowały. Złożone w kopcu kości rozłożyły się w niesprzyjającym podłożu" - dodaje archeolog.

Przypuszczenie naukowców, że w kurhanie złożono nieskremowane zwłoki powoduje szereg problemów interpretacyjnych.

"Z tak wczesnego okresu, czyli z przełomu okresu wędrówek ludów i wczesnego średniowiecza, jak wskazuje datowanie radiowęglowe, spodziewaliśmy się odkrycia pochówków ciałopalnych. Kilka kurhanów z pochówkami szkieletowymi znamy natomiast z dużo późniejszego etapu wczesnego średniowiecza" - wyjaśnia kierownik badań.

Archeolodzy nadal nie mają pełnej wiedzy o obrządku pogrzebowym w V-VI w. n.e. na obecnych terenach Polski południowej. Jeśli potwierdzi się datowanie przebadanych kurhanów, będzie to wyjątkowe znalezisko. Naukowcy powrócą do badań w rejonie poprzednio badanych konstrukcji we wrześniu. Spodziewają się nowych interesujących odkryć.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Świeżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    80 lat temu żołnierze generała Władysława Andersa zdobyli Monte Cassino

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera