Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
21.04.2011 aktualizacja 21.04.2011

Projektor gwiazdowy dotarł do planetarium Centrum Nauki Kopernik

<strong>Nowoczesny projektor gwiazdowy, dzięki któremu w planetarium &quot;Niebo Kopernika&quot; będzie można oglądać nawet 20 milionów gwiazd, dotarł już do <a href="http://www.kopernik.org.pl/">Centrum Nauki Kopernik.</a></strong> Pierwsze pokazy rozgwieżdżonego nieba w &quot;Koperniku&quot; publiczność zobaczy już 19 czerwca, na ten dzień planowane jest otwarcie warszawskiego planetarium.

Projektor "Megastar" ma około metra wysokości, waży 80 kg i będzie "sercem" całego planetarium. Kosztował ponad milion złotych.

"Projektor jest o tyle niezwykły, że sposób jego wykonania umożliwia otrzymanie wyjątkowo wiernego obrazu nieba. W naszym projektorze Droga Mleczna składa się z milionów drobnych punktów, które są jej pojedynczymi gwiazdami. Dlatego jeśli weźmiemy lornetkę, poszczególne gwiazdy na niebie będzie można od siebie odróżnić" - opisywał dr Maciej Ligowski z planetarium CNK.

Zaznaczył, że twórcom planetarium zależało na tym, by projektor oddawał wierny i rzeczywisty obraz nieba, tak by "zadowolić gości o zacięciu astronomicznym, którzy doskonale wiedzą jak niebo powinno wyglądać".

"Projektor może pokazać całe niebo: zarówno półkuli północnej, jak i południowej. Ponieważ jednak kopuła planetarium jest półsferą, to w danym momencie można oglądać tylko połowę półkuli" - wyjaśnił dr Ligowski.

"Megastar" stanie w centralnym punkcie planetarium, gdzie przygotowano dla niego podnośnik. "Wszystkie osoby, które zasiądą wśród publiczności będą mogły go zobaczyć. Jednak dzięki jego niewielkim rozmiarom nie będzie przeszkadzał w obserwacji gwiazd" - powiedziała PAP Katarzyna Nowicka z CNK.

Jak zapewniła, dzięki temu, że jest bardzo nowoczesny daje takie same możliwości projekcji jak dużo większe od niego projektory, ale nie zasłania publiczności widoków.

Co twórcom planetarium sprawiło najwięcej trudności? "Najdłużej trwał montaż bardzo specyficznego ekranu o średnicy 16 metrów. Składa się on z dziesiątków paneli przyklejanych do ramy ekranu. Teraz mamy już zainstalowane krzesła na widowni, serwerownia również już jest prawie na ukończeniu" - powiedziała PAP Nowicka.

Planetarium będzie gotowe już na początku czerwca, kiedy rozpocznie się okres testów. Eksperci sprawdzą wówczas, czy wszystko działa płynnie, czy nie ma skoków obrazu. Uroczyste otwarcie "Nieba Kopernika" planowane jest na 19 czerwca. Jednorazowo na widowni planetarium zasiądzie 140 osób. Za wejście na pokaz nieba będzie trzeba kupić jednak oddzielny bilet.

Do planetarium będą prowadziły długie korytarze. Choć na razie są szare i przypominają zejścia do schronu, to niedługo przyozdobią je specjalne "gwiezdne murale".

Wewnątrz sali planetarium znajdzie się proscenium, czyli wolny obszar, który posłuży np. do ustawienia instrumentów muzycznych podczas koncertu. W planetarium znajdą się też kolejne eksponaty artystyczne i edukacyjne, z których będzie można skorzystać, czekając na wybraną projekcję.

Z badań przeprowadzonych przed i po otwarciu Centrum, wynika, że planetarium jest najbardziej oczekiwaną atrakcją Centrum Nauki Kopernik. 70-75 proc. badanych właśnie planetarium wskazało jako główną atrakcję placówki.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

krf/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024