Historia i kultura

„Skarb z Głogowa” na wystawie w Zamościu

<p>
<b>Najciekawsze spośród ponad 20 tysięcy średniowiecznych monet,
przypadkowo znalezionych w latach 80. w Głogowie na Dolnym Śląsku,</b> można
obejrzeć na wystawie w Muzeum Zamojskim w Zamościu
(Lubelskie).</p>

Wystawę „Skarb z Głogowa” przygotowało Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie. W Zamościu będzie ona czynna do połowy lipca.

„Na wystawie pokazujemy około 150 najciekawszych i najbardziej reprezentatywnych monet ze skarbu głogowskiego, a także sztabki srebra i fragmenty beczki, w której skarb był przechowywany” – powiedział kustosz działu numizmatycznego Muzeum Zamojskiego Jacek Feduszka.

Skarb z Głogowa należy do największych w Europie znalezisk tego rodzaju. Przypadkowo odkryli go w 1987 r. dwaj mieszkańcy Głogowa pracujący na terenie ogródków działkowych. Było tam łącznie 20.638 starych monet z XII i XIII w., kilka tysięcy ich fragmentów oraz siedem sztabek i jedna bryłka srebra. Ukryte były w drewnianym naczyniu; niektóre z jego klepek także udało się zabezpieczyć.

Pierwotnie skarb z Głogowa był jeszcze większy, jednak część monet zniknęła przed przybyciem archeologów na miejsce odkrycia.

Prawie wszystkie znalezione monety pochodziły ze Śląska. Łącznie srebrne monety i sztabki ważyły blisko 7 kg. W średniowieczu stanowiło to równoważnik 34 grzywien srebra, czyli znaczną sumę, za którą można było kupić wieś lub kilkadziesiąt sztuk bydła.

„Wystawie monet w Muzeum Zamojskim towarzyszą komentarze dotyczące bicia pieniądza i warunków życia na Śląsku w XII i XIII w. Dobrze ta wystawa koresponduje z inną, czynną w naszym muzeum, która poświęcona jest pograniczu polsko-ruskiemu w tym samym okresie” – dodał Feduszka. KOP

PAP - Nauka w Polsce

abr/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    80 lat temu żołnierze generała Władysława Andersa zdobyli Monte Cassino

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera