Historia i kultura

W Kujawsko-Pomorskiem archeolodzy odkryli nieznane grodzisko

Wizualizacja domniemanego grodu oraz mostu na jeziorze Leśne wiodącego na wyspę. Grafika: J. Sikora.
Wizualizacja domniemanego grodu oraz mostu na jeziorze Leśne wiodącego na wyspę. Grafika: J. Sikora.

<strong>Pozostałości nieznanego założenia obronnego z okresu wczesnego średniowiecza odkryli archeolodzy w Ostrowite obok jeziora Leśnego w woj. kujawsko-pomorskim. </strong>&quot;Założenie zlokalizowaliśmy bez wbicia łopaty w ziemię, dzięki zastosowaniu metod nieinwazyjnych, przede wszystkim fotografii lotniczej i prospekcji geofizycznej&quot; - wyjaśnia kierownik badań dr Jerzy Sikora z <a href="http://www.archeologia.uni.lodz.pl/">Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.</a>

Grodzisko o średnicy blisko 70 m jest zupełnie niewidoczne gołym okiem z powierzchni terenu. Tylko dzięki odpowiednim warunkom pogodowym w czasie prospekcji lotniczej wykonanej przez Wiesława Stępnia udało się je zobaczyć. Owalny kształt wału znaczyła ciemniejsza trawa, wyraźnie odróżniająca się od tej rosnącej wokół. Stosowane przez archeologów w Ostrowite oprogramowanie GIS - systemu informacji geograficznej, umożliwiło precyzyjną lokalizację odkrycia i zaplanowanie dalszych badań.

Również badania geofizyczne wykonane przez Piotra Wronieckiego z Instytutu Archeologii UW potwierdziły odkrycia dokonane z lotu ptaka.

Zaskoczeniem jednak zakończyły się wykopaliska zlokalizowane w poprzek domniemanego wału grodziska.

"Spodziewaliśmy się natknąć na pozostałości wałów, tymczasem nie znaleźliśmy nic widocznego, oprócz pojedynczych jam posłupowych. Zapewne mamy tutaj do czynienia z zupełnie zniszczonym przez orkę grodziskiem, którego obraz zachował się jedynie w formie odmiennej domieszki glebowej - widocznej w postaci inaczej rosnących roślin i odmiennej od otaczającego terenu charakterystyce magnetycznej" - mówi dr Sikora.

Już w końcu XIX wieku badacze wysuwali przypuszczenia, że na wyspie położony był w średniowieczu gród, jednak nie wskazywały na to żadne źródła pisane. Tym większe było zdziwienie archeologów, kiedy natknęli się na jego ślady na stałym lądzie w sąsiedztwie jeziora.

Materiały pozyskane w czasie prac wykopaliskowych wokół przypuszczalnych wałów wskazują na ich średniowieczną metrykę.

Archeolodzy zamierzają kontynuować badania. Przeprowadzą analizy geochemiczne ziemi pochodzącej z miejsca, gdzie znajdowały się zniwelowane wały grodziska.

"Ostrowite jest doskonałym przykładem potwierdzającym skuteczność nieinwazyjnych metod w archeologii. Podczas tradycyjnych wykopalisk nie dostrzeglibyśmy pozostałości wałów. Czy zatem możemy mówić o weryfikacji wyników badań nie destrukcyjnych z pomocą wykopalisk, które w tym przypadku nic nie wykazały? Oczywiście w innych okolicznościach - mogłyby" - mówi dr Sikora.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    80 lat temu żołnierze generała Władysława Andersa zdobyli Monte Cassino

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera