Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
25.08.2011 aktualizacja 25.08.2011

Odkryto relikty bramy zamku w Sochaczewie

Brama zamkowa z komorą na przeciwwagę. Fot. T.Olszacki
Brama zamkowa z komorą na przeciwwagę. Fot. T.Olszacki

<strong>Okazały zespół bramny ze schyłkowego okresu średniowiecza odkryli archeolodzy w czasie miesiąca prac wykopaliskowych na zamku w Sochaczewie (Mazowieckie).</strong> „Rezultaty kończących się właśnie miesięcznych badań zamku w Sochaczewie uznać można za niezwykle interesujące i zmieniające dotychczasową wiedzę o tym obiekcie” – mówi archeolog Tomasz Olszacki, kierownik badań.

W czasie prac okazało się, że kompleks bramny składał się z czworobocznej flankowanej przyporami bramy. Badacze uzyskali również dowód na istnienie mostu zwodzonego do tej średniowiecznej twierdzy - natknęli się na relikty komory na przeciwwagę i ławy na której się opierał. 

„We okresie nowożytnym, być może w latach rządów starościńskich Stanisława Radziejowskiego, do bramy dostawiono potężne przedbramie. Miało ono 6 metrów szerokości, przy długości 6,4 m. W tym samym czasie powstało wkopane w ziemię starościńskie więzienie, sąsiadujące z przedbramiem, którego relikty również zidentyfikowane zostały w trakcie tegorocznych prac archeologicznych” – wyjaśnia Olszacki.

 Wraz z bramą powstał przyległy do niej budynek, mieszczący m.in., jak podają XVI-wieczne źródła pisane, salę posiedzeń sądów grodzkich i zbrojownię. Ponadto udało się ustalić przebieg XIV-wiecznego muru obwodowego okalającego zamek od strony wschodniej.

 Wśród najbardziej interesujących zabytków pozyskanych w czasie wykopalisk są dwie ołowiane plomby, pochodzące najpewniej z XVI wieku. Jedna z nich to znak cechu sukienników z Sierpca. Wyobrażony jest na niej lew na szczycie ufortyfikowanej budowli bramnej oraz umieszczona w kartuszu litera S.

 „Plomby takie - mówi Tomasz Olszacki - służyły do oznaczania drogich towarów tekstylnych.”

 Na archeologach duże wrażenie zrobiły również zabytki szklane – ułamki kielichów i szklanic fletowatych, wstępnie datowanych na 2. poł. XV - XVI wiek.

 Badania zamku prowadzi firma Castrum et Terra Sp. z o.o. z Łodzi. Ich organizatorem jest Miasto Gmina Sochaczew i Stowarzyszenie na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek”.   

PAP  - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024