Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
12.01.2012 aktualizacja 12.01.2012

Powstaje film popularnonaukowy na temat historii Ostrowa Lednickiego

<strong>&quot;Wyspa Władców&quot; to tytuł filmu dokumentalnego prezentującego wczesnośredniowieczne losy Ostrowa Lednickiego - ośrodka władzy państwa piastowskiego oraz jednego z pierwszych chrześcijańskich centrów monarchii.</strong> Premiera produkcji przewidziana jest na wrzesień tego roku w TVP HISTORIA. Film &quot;Wyspa władców&quot; powstaje dzięki dofinansowaniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

"Film przedstawi wczesnośredniowieczne dzieje miejsca, które emanuje tajemniczością i urzeka pięknem krajobrazu, jest zarazem najlepiej zachowanym w Polsce Pomnikiem Historii z czasów pierwszych Piastów" - mówi producent i reżyser filmu Zdzisław Cozac z firmy Media Promocja. To druga produkcja popularnonaukowa tego reżysera nawiązująca tematycznie do historii i archeologii Polski. Pierwszy - "Trzcinica - Karpacka Troja" poświęcony był grodzisku z epoki brązu. Film zdobył dwa główne laury - statuetki Światowita w czasie I Festiwalu Filmów Archeologicznych Kraków 2010.

"Sukces i dobre przyjęcie publiczności zrodziło pomysł na projekt cyklu filmów popularnonaukowych o początkach Polski w takim właśnie formacie. Trwa wybór kolejnych miejsc z archeologicznej mapy Polski, które mogą zostać zaprezentowane w kolejnych odcinkach" - wyjaśnia Zdzisław Cozac.

"Wyspa Władców" ma ukazać widzowi Ostrów Lednicki w okresie jego największego rozkwitu, gdy pełnił funkcję rezydencji książęcej Mieszka I, a później Bolesława Chrobrego.

"Będzie to rozbudzająca wyobraźnię filmowa podróż do czasów, gdy nasi pierwsi władcy budowali od podstaw silne państwo. Opowieść ta opierać się będzie na badaniach prowadzonych tam od dziesięcioleci przez archeologów, wspomaganych przez naukowców wielu innych dziedzin, od historii po dendrochronologię" - przekonuje reżyser.

W filmie zostaną pokazane metody, dzięki którym współczesna nauka poznaje życie naszych przodków. Dzięki inscenizacjom z udziałem bractw rycerskich i odtwórców dawnych rzemiosł, a także wirtualnym rekonstrukcjom obiektów, akcja filmu będzie się przenosić z malowniczego, współczesnego krajobrazu lednickiej wyspy do dawnego grodu i okolicznych osad obsługujących dwór księcia.

Widzowie zobaczą życie ówczesnych ludzi uprawiających ziemię, pracujących w warsztatach rzemieślniczych i prowadzących handel. Poznają też ówczesną elitę - mieszkańców grodu, dla których zbudowano wspaniałe mosty, potężne obwarowania, pałac z kaplicą i kościół. Pojawią się nie tylko Mieszko I i Dobrawa, ale też Wojciech Sławnikowic (przyszły św. Wojciech), Bolesław Chrobry i cesarz Otton III. Nie zabraknie też scen szczególnie emocjonujących, jak walki na topory, włócznie i miecze, podczas najazdu na gród przez księcia czeskiego Brzetysława (ok. 1038 r.), w finale filmu.

Projektowi temu patronują: TVP HISTORIA, pisma Archeologia Żywa i Focus Historia oraz portal Archeowieści.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024