Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
23.01.2012 aktualizacja 23.01.2012

Wczesnośredniowieczne zabytki odkryto w Wolinie

<strong>Fragment palisady, drewniane elementy będące prawdopodobnie zabudowaniami gospodarczymi oraz szydła i przekłuwacze, które świadczą o pracy rzemieślniczej,</strong> to niektóre ze znalezisk archeologów pracujących w Wolinie. Zabytki wstępnie datowane są na XI-XII wiek. 

Naukowcy znaleźli w tym miejscu również duże ilości wczesnośredniowiecznej ceramiki naczyniowej oraz kości zwierzęce, rybie łuski czy orzechy laskowe, którymi żywili się dawni mieszkańcy.

Zabytki znaleziono na terenie budowy mariny nad Dziwną, gdzie odkryto nawarstwienia średniowieczne. Teren inwestycji znajduje się pod ochroną konserwatorską, nadzór archeologiczny sprawuje Instytut Archeologii i Etnologii PAN. Prace budowlane zostały wstrzymane na czas badań archeologów.

Wojciech Filipowiak z Pracowni Archeologicznej PAN w Wolinie powiedział, że miejsce, w którym odkryto zabytki nie było wcześniej badane przez archeologów. Zlokalizowane jest pomiędzy terenem starego miasta, w którym istniało we wczesnym średniowieczu centrum Wolina a południowym przedmieściem miasta wczesnośredniowiecznego. Zarówno w centrum jak i na terenie przedmieścia prowadzono już badania archeologiczne. Na terenie miasta zaczęto jeszcze przed wojną, a na terenie przedmieścia - po wojnie.

Naukowcy spodziewają się dalszych odkryć. Będą prowadzone dodatkowe odwierty, które pomogą oszacować zasięg zalegających warstw średniowiecznych.

„Badania nad przeszłością tego miasta mają ogromne znaczenie dla poznania przemian we wczesnym średniowieczu i średniowieczu na Pomorzu, roli Skandynawów jaką odegrali w powstawaniu miast na południowym wybrzeżu Bałtyku i jaką odegrali w tworzącej się polskiej państwowości. Naukowcy z całej Europy, szczególnie zaś z basenu Morza Bałtyckiego są niezwykle zainteresowani historią tej wczesnośredniowiecznej metropolii” – dodał Filipowiak.

Wolin identyfikowany jest z legendarną Winetą i Jomsborgiem, był we wczesnym średniowieczu jednym z największych miast na Bałtyku, co wykazały badania historyczne i archeologiczne.

Podczas prac znaleziono również fragmenty fundamentów przedwojennego obiektu. Prawdopodobnie są to pozostałości stoczni Otto Kneisego, które można obejrzeć na przedwojennych zdjęciach Wolina.

PAP - Nauka w Polsce

res/ ls/ krf/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024