Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
10.04.2012 aktualizacja 10.04.2012

Średniowieczny skarb na wystawie z Muzeum Śląskim

Ekspozycję<strong> &quot;Skarb z Głogowa&quot; </strong>prezentującą wybrane monety z wielkiego skarbu liczącego ponad 20 tys. numizmatów, odkrytego w październiku 1987 roku, można oglądać w Muzeum Śląskim w Katowicach do 10 czerwca.

Święty Wojciech, jeździec na koniu, gryf, orzeł, anioł czy miecz. Jakie motywy znajdowały się na monetach władców Polski oraz dlaczego nie nawiązywały do ówczesnych wydarzeń, tylko upamiętniały przodków - odpowiedzi na te pytania uzyskają zwiedzający ekspozycję.

Na wystawie można obejrzeć srebrne monety, odkryte podczas prac ziemnych, prowadzonych na terenie ogródków działkowych. W skład skarbu wchodziło oprócz tysięcy monet srebrnych, kilka srebrnych krążków (blankietów), siedem sztabek i bryłka srebra. Naukowcy szacują, że kilka tysięcy monet skradziono przed przybyciem archeologów z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

Większość numizmatów pochodzi z drugiej połowy XII w. Najstarsze, pojedyncze monety wybite zostały pod koniec XI wieku. "Interesujący jest fakt, że odnotowano wśród nich nieznane dotąd typy monet. Wśród numizmatów pochodzących z Polski dominują monety księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego i księcia raciborsko-opolskiego Mieszka I Plątonogiego" - czytamy w komunikacie Muzeum Śląskiego.

Wśród monet znajduje się również egzemplarz z wizerunkiem Bolesława IV Kędzierzawego na tronie, trzymającego miecz na kolanach, na rewersie zaś widnieje wizerunek głowy świętego Wojciecha, zamkniętej w relikwiarzu. Zdaniem badaczy takie przedstawienie jest zapewne powiązane ze sporem, jaki toczono w tym czasie z Czechami o relikwie świętego. Głowę św. Wojciecha miano bowiem odnaleźć w Gnieźnie w roku 1127, a kilkanaście lat później, tyle że w Pradze, także ogłoszono odnalezienie głowy tegoż świętego. Umieszczenie relikwii na rewersie monety miało więc na celu podkreślenie jej przynależności do Polski.

Najmłodsze monety, wchodzące w skład skarbu, wybito w mennicach księcia śląskiego Henryka Brodatego. Władcy przypisuje się zagadkowy dwustronny denar z przedstawieniem budowli sakralnej na jednej stronie oraz budowli świeckiej na stronie drugiej. Wyobrażenia na tej monecie przedstawiają jedność dwóch najistotniejszych aspektów władzy w średniowieczu: świeckiej i duchowej.

Prezentowana w Muzeum Śląskim ekspozycja jest zmodernizowaną wersją starszej wystawy, którą można było oglądać w Głogowie do 2010 r. Na obecnej wystawie prezentowane są niepokazywane wcześniej typy monet. Wykonano też nową aranżację plastyczną. Warstwę merytoryczną uzupełniono i poprawiono w oparciu o najnowszą wiedzę na temat mennictwa średniowiecznego.

Kuratorem wystawy w Muzeum Śląskim w Katowicach jest Jacek Soida, a w Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie, Marzena Grochowska-Jasnos.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024