Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
21.05.2012 aktualizacja 21.05.2012

Warsztaty archeologiczne w Chodliku

PAP © 2012 / Krzysztof Świderski PAP © 2012 / Krzysztof Świderski

Chodlikowskie Spotkanie Archeologiczne odbędzie się w dniach 24-25 maja w Chodliku, małej wsi w zachodniej Lubelszczyźnie. Impreza mającą charakter pikniku naukowego, skierowana jest przede wszystkim do młodzieży szkolnej oraz miłośników przeszłości.

Spotkanie przygotował Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Karczmiskach.

„Zaprezentujemy otwarte dla zwiedzających wykopaliska, podczas których na żywo będzie można zobaczyć pracę archeologów. Uczniowie na chwilę będą mogli stać się badaczami przeszłości i pod okiem specjalistów własnoręcznie odsłaniać i dokumentować relikty przeszłości” – zachęca Łukasz Miechowicz, koordynator przedsięwzięcia z ramienia IAE PAN.

Naukowcy z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN na przykładzie specjalnie przygotowanego wykopu archeologicznego założonego na stanowisku osadniczym pokażą, w jaki sposób można odczytywać przeszłość z układu nawarstwień, zaprezentują sposoby i techniki eksploracji oraz dokumentacji archeologicznej.

Drugi, edukacyjny wykop archeologiczny, będzie przygotowany z myślą o najmłodszych. Pod opieką archeologów będą mogli samodzielnie eksplorować i odkrywać zabytki archeologiczne.

Naukowcy przygotowali również cykl wykładów popularnonaukowych na temat przeszłości Chodlika, wyników prowadzonych tu w ostatnich latach badań archeologicznych oraz różnych aspektów pracy archeologa w Polsce i w krajach Orientu. Goście będą mogli także wziąć udział w warsztatach rzemiosł średniowiecznych i zwiedzić wystawę archeologiczną „Neolityczny obiekt książęcy z Wilczyc”.

Miejsce imprezy nie jest przypadkowe. To tutaj znajdują się relikty ogromnego, trójwałowego wczesnośredniowiecznego grodu.

„Konstrukcja jest jednym z najważniejszych, a zarazem najbardziej zagadkowych stanowisk archeologicznych z okresu plemiennego, czyli poprzedzającego początki państwowości w Polsce” – uważa Miechowicz.

Ostatnie badania prowadzone przez archeologów z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie przyniosły odkrycie cmentarzyska kurhanowego położonego nieopodal reliktów grodu. W pierwszym z przebadanych kurhanów odkryto spalone szczątki kostne mężczyzny oraz konia wraz z brązowymi elementami rzędu końskiego i fragmentami naczyń glinianych. W lipcu tego roku archeolodzy będą kontynuować badania nekropolii.

Badania archeologiczne cmentarzyska kurhanowego w Chodliku są prowadzone dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Karczmiskach oraz spółki PGE Dystrybucja S.A. Szczegółowy plan imprezy dostępny jest na profilu misji archeologicznej: www.facebook.com/chodlik.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024