Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
24.05.2012 aktualizacja 24.05.2012

14-latek z Gdyni finalistą światowego konkursu dla uczniów-badaczy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

14-letni Marcin Pitek z Gdyni znalazł się wśród 90 regionalnych finalistów konkursu naukowego +Google Science Fair+ skierowanego do uczniów z całego świata. Uczeń zbadał, co dzieje się z rzeżuchą pod wpływem siły odśrodkowej.

Marcin Pitek dostał się do finału z projektem "Wpływ ruchu obrotowego na wzrost korzeni roślin", o którym pisze: "ten projekt ma na celu sprawdzenie, jak na rośliny będzie działała siła odśrodkowa i czy może zastąpić siłę grawitacji, co będzie szczególnie istotne dla przyszłych misji kosmicznych w tym misji na Marsa."

Młody naukowiec sprawdził, w którą stronę rosnąć będzie rzeżucha, jeśli jej nasiona posadzi się w obracających się poziomo pojemnikach, w których siła odśrodkowa działa mocniej niż ziemskie przyciąganie. Jego eksperyment potwierdził, że korzenie kierują się, zgodnie z siłą odśrodkową, na zewnątrz, a łodygi - w kierunku osi obrotu. Z projektem młodego badacza można zapoznać się na stronie: http://goo.gl/JJd25

Z grona 90 regionalnych finalistów (30 z obu Ameryk, 30 z Azji i 30 z Europy Bliskiego Wschodu i Afryki), jurorzy wybiorą 15 najlepszych młodych badaczy, którzy polecą do kwatery głównej Google w Mountain View w Kalifornii. Prowadzony na żywo finał Google Science Fair odbędzie się w lipcu. Zwycięzcy wybrani będą w trzech kategoriach wiekowych: 13-14, 15-16 oraz 17-18 lat.

Google Science Fair to globalny konkurs naukowy dla uczniów w wieku 13-18 lat. Uczniowie - indywidualnie czy w grupach liczących do trzech osób - zadają pytanie, opracowują hipotezę, po czym sprawdzają ją, przeprowadzając eksperyment naukowy. Cały proces jest następnie szczegółowo opisywany. W tym roku zgłoszenia można było przesyłać w 13 językach, w tym również po polsku.

W konkursie można wygrać stypendium naukowe w wysokości 50 tys. dol., 10-dniową podróż na Wyspy Galapagos z National Geographic Explorer albo staż w Google lub u jednego z partnerów. Poza tym zwycięzca dodatkowej nagrody Scientific American „Nauka w akcji” zdobędzie 50 tys. dolarów i roczną opiekę nad realizacją swego projektu.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024