Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
21.07.2012 aktualizacja 21.07.2012

Nowe odkrycia polskich archeologów na Bornholmie

Skan rytu nasklanego. Ryc. Marta Bura Skan rytu nasklanego. Ryc. Marta Bura

W okolicach Madsebbake na Bornholmie specjaliści z Pracowni Skanerów 3D Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego odkryli pradziejowe ryty naskalne.

„Dzięki użyciu skanera laserowego 3D Leica C10 z dokładnością do 1 mm udało się nam udokumentować już znalezione przedstawienia rytów naskalnych pochodzących z epoki brązu (1800-500 lat p.n.e.), zweryfikować domniemane oraz odkryć dotychczas nie znane” – poinformował PAP Janusz Janowski, kierownik Pracowni Skanerów 3D w IA.

Ekspedycja polskich naukowców odbyła się w połowie czerwca. Osiągnięte przez Polaków rezultaty były prezentowane następnie przedstawicielom duńskiego rządu podczas uroczystego otwarcia ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej w Madsebbake.

"Zastosowanie skanera laserowego do dokumentowania rytów naskalnych jest pionierskim rozwiązaniem. Dotychczas nie stosowano go w tej roli na potrzeby archeologii” – dodaje Janowski.

Bliska współpraca z partnerami duńskimi będzie kontynuowana w najbliższych latach. W październiku na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się uroczyste podpisanie umowy między Uniwersytetem Warszawskim a Bornholms Museum dotyczące nie tylko trójwymiarowej dokumentacji zabytków, ale również innych prac badawczych.

Pracownia Skanerów 3D w Instytucie Archeologii UW jest największą i najbardziej wszechstronną polską jednostką akademicką, zajmującą się dokumentowaniem zabytków o najróżniejszych wielkościach, od artefaktów wielkości poniżej 1 cm, poprzez rzeźby, aż do zabytków architektury.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024