Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
14.08.2012 aktualizacja 14.08.2012

Sukces Polaków na astronomicznej olimpiadzie w Brazylii

Zdjęcie polskiej reprezentacji na 6. Międzynarodową Olimpiadę z Astronomii i Astrofizyki (uczniowie opiekunowie). Od lewej: F. Ficek, J. Klencki, A. Hamanowicz, P. Kuta, W. Ogłoza, B. Vargas, J.Bucki, M. Szczepański. Źródło: IOAA. Zdjęcie polskiej reprezentacji na 6. Międzynarodową Olimpiadę z Astronomii i Astrofizyki (uczniowie opiekunowie). Od lewej: F. Ficek, J. Klencki, A. Hamanowicz, P. Kuta, W. Ogłoza, B. Vargas, J.Bucki, M. Szczepański. Źródło: IOAA.

Za cztery lata na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro będą występować polscy sportowcy. Szlaki przetarli im uczniowie startujący w międzynarodowej olimpiadzie astronomicznej, która właśnie zakończyła się w Brazylii. Polacy odnieśli sukces, zdobywając jeden złoty, jeden srebrny, dwa brązowe medale.

O sukcesach poinformował PAP opiekun polskiej reprezentacji - dr Waldemar Ogłoza z Katedry Astronomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Drugim z opiekunów był dr Marek Szczepański (Planetarium Śląskie w Krakowie).

Zawody 6. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki (6th IOAA) zakończyły się we wtorek w Rio de Janeiro w Brazylii. Cała olimpiada trwała od 4 do 14 sierpnia. Olimpiada odbywa się pod patronatem Międzynarodowej Unii Astronomicznej, a startują w niej uczniowie. Poszczególne kraje mogą wystawić reprezentacje złożone z maksymalnie 5 uczniów.

W tym roku w zawodach wzięło udział około 140 uczniów z 32 krajów. Polską drużynę stanowili laureaci 55. krajowej Olimpiady Astronomicznej, której finał odbył się w marcu w Chorzowie. Przed wyjazdem uczniowie wzięli udział w kilkudniowym obozie treningowym, na którym zapoznali się m.in. z gwiazdozbiorami nieba południowego, których nie widać w na niebie nad Polską.

Złoty medal, nagrodę za najlepszy wynik w części teoretycznej oraz nagrodę za najlepszy wynik z analizy danych zdobył Filip Ficek z Wadowic, absolwent V liceum w Krakowie. Warto przypomnieć, że wcześniej zdobył również srebrny medal na międzynarodowej olimpiadzie fizycznej.

Laureatem srebrnego medalu olimpiady astronomicznej został Przemysław Kuta, absolwent I LO w Tarnowie. Natomiast brązowe medali zdobyli Kacper Bucki (PZ nr 11 SO w Kętach) oraz Jakub Klencki (I LO w Łodzi). Wyróżnienie uzyskała Aleksandra Hamanowicz (ZS UMA Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu), jedna z nielicznych dziewczyn biorących udział w zawodach.

„Po wakacjach laureaci olimpiady rozpoczną studia na różnych kierunkach ścisłych technicznych. Jeden z zawodników będzie studiować astronomię trybie indywidualnym” - informuje Waldemar Ogłoza.

Idea Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki powstała wśród przedstawicieli Tajlandii, Indonezji, Iranu, Chin i Polski, uczestniczących w Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej. Zawody pierwszej olimpiady rozegrano w 2007 roku w Tajlandii, następnie odbywały się w Indonezji (2008), Iranie (2009), Chinach (2010), a ubiegłoroczne gościła Polska. Kolejna astronomiczna olimpiada będzie w 2013 roku w Grecji.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024