Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
16.08.2012 aktualizacja 16.08.2012

Komisja Europejska szuka najlepszych uczniów-badaczy

Foto: Fotolia Foto: Fotolia

Komisja Europejska ogłosiła kolejną edycję Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS) dla uczniów, którzy prowadzą badania naukowe. Prace badawcze zgłaszać można do końca października.

W konkursie Komisji Europejskiej EUCYS (EU Contest for Young Scientists) do zdobycia są nagrody pieniężne, staże badawcze w czołowych europejskich laboratoriach i wyjazdy na międzynarodowe imprezy naukowe.

Atrakcyjne nagrody mogą zdobyć również laureaci polskich eliminacji do konkursu, które z ramienia Komisji Europejskiej prowadzi Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Jak poinformowali w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele tej organizacji, wszyscy laureaci polskich eliminacji dostają indeksy czołowych polskich uczelni. Od tego roku jury wyłania również reprezentację naszego kraju na Międzynarodowe Targi Nauki i Inżynierii (Intel ISEF) w Stanach Zjednoczonych.

Komisja Europejska organizuje konkurs od 1989 roku, a Polacy biorą w nim udział od roku 1995. Organizatorzy polskich eliminacji zaznaczają, że przez te 17 lat młodym naukowcom z Polski rywalizacja z kolegami z całej Europy szła znakomicie - zdobyli aż 20 nagród głównych i wiele dodatkowych. Dzięki temu od lat nasz kraj utrzymuje się na trzeciej pozycji w rankingu zgromadzonych nagród i wyróżnień - za Niemcami i Wielką Brytanią.

Konkurs obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, techniczne i społeczne. Uczniowie mogą zgłaszać w konkursie swoją oryginalną pracę badawczą, która powinna liczyć najwyżej 20 stron znormalizowanego maszynopisu. Projekt może mieć najwyżej troje autorów i musi powstać przed podjęciem przez nich studiów na wyższej uczelni. Praca powinna być wcześniej nagrodzona lub wyróżniona na centralnym etapie ogólnopolskiego konkursu przedmiotowego (np. olimpiady) lub rekomendowana przez eksperta z danej dziedziny.

Jak zapewniają przedstawiciele Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, ogromna część dotychczasowych uczestników konkursu decyduje się na pracę naukową. "Udział w EUCYS oznacza często doskonały start kariery badacza, bo uczeń dowiaduje się, na czym taka praca polega i ma szansę porozmawiać z najlepszymi. Kontakty – z rówieśnikami i profesorami – nieraz owocują nowymi pomysłami lub współpracą" - zaznaczają organizatorzy polskich eliminacji.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu jest paleontolog z Uniwersytetu Warszawskiego Grzegorz Niedźwiedzki, znany z przełomowych prac publikowanych jeszcze przed doktoratem. Agata Karska, inna laureatka sprzed kilku lat, studiująca w Instytucie Maksa Plancka pod Monachium, zdobyła ostatnio prestiżowe stypendium „For Women in Science”.

"Umiejętność zaprezentowania wyników swojej pracy społeczności naukowej jest bardzo ważną częścią pracy badawczej – podkreśla Agata Karska, wspominając, że właśnie praca nad projektem konkursowym i udział w finałach znakomicie ją przygotowały do kolejnych wyzwań na studiach. Konkurs uważa za bardzo ważne doświadczenie. "Pozwoliło mi to poznać metody pracy badawczej oraz bardziej świadomie wybrać ścieżkę kariery" - dodaje.

Prace są analizowane przez ekspertów stowarzyszenia – naukowców z różnych dziedzin, którzy od lat współpracują z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci jako wolontariusze.

Więcej o EUCYS, dotychczasowych laureatach i ich sukcesach można przeczytać na stronach organizatora Polskich Eliminacji: www.fundusz.org/konkurs

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024