Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
31.08.2012 aktualizacja 31.08.2012

Archeolodzy odkryli w Olsztynie średniowieczne fortyfikacje

PAP © 2012 / Monika Kaczyńska PAP © 2012 / Monika Kaczyńska

Archeolodzy prowadzący wykopaliska przy Wysokiej Bramie w Olsztynie odkryli fragmenty nieznanych wcześniej średniowiecznych fortyfikacji miejskich. Był to barbakan, basteja lub brama ze zwodzonym mostem – poinformował w czwartek olsztyński urząd miasta.

O odkryciu, które może zmienić dotychczasowe wyobrażenie o kształcie dawnych fortyfikacji miejskich Olsztyna, poinformowano w czwartek na konferencji prasowej zwołanej przez władze miasta. Wykopaliska prowadzone były od początku lipca przy Wysokiej Bramie, jedynej zachowanej z trzech, jakie znajdowały się w murach otaczających miasto w średniowieczu. Podczas badań tzw. szyi bramnej i dawnej fosy odkryto fragmenty fortyfikacji, których nie było na historycznych mapach.

"Nie wiemy jeszcze, czy był to barbakan, basteja, czy może druga brama ze zwodzonym mostem. Mają to wyjaśnić dalsze badania" - powiedział kierujący pracami archeolog Bartłomiej Kaczyński. Jak dodał odkryta budowla pochodzi zapewne z czasów drugiej lokacji miasta w 1378 r. i bez wątpienia miała charakter obronny, o czym świadczą grube fundamenty i zachowany we fragmencie muru wykusz lub stanowisko strzeleckie.

Podczas badań odnaleziono także krzyżackie szelągi i kwartniki z drugiej połowy XIV w. oraz XVI-wieczne monety polskie i litewskie, a także znaczne ilości ceramiki. Prace archeologiczne w tym miejscu potrwają jeszcze ponad miesiąc.

Obecny na konferencji prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział, że po przeanalizowaniu wyników badań i konsultacjach społecznych zapadną decyzje o dalszych losach tego miejsca. "Byłoby błędem gdybyśmy nie starali się wyeksponować tego odkrycia. Będziemy szukać najlepszej formy zaprezentowania zabytku, ważnego przecież dla historii i tożsamości naszego miasta" - powiedział prezydent.

Badania archeologiczne przy Wysokiej Bramie są związane z przebudową reprezentacyjnego placu Jedności Słowiańskiej, prowadzoną w ramach projektu rewitalizacji przestrzeni śródmiejskiej oraz planowaną budową linii tramwajowej.

PAP - Nauka w Polsce

mbo/ ls/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024