Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
16.09.2012 aktualizacja 16.09.2012

Ekosystem jamy ustnej tematem wykładu Kawiarni Naukowej w Sopocie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Jak leczono próchnicę zębów 100 lat temu? W jaki sposób okrycia naukowe i postęp technologiczny wpływały na opracowywanie i stosowanie coraz skuteczniejszych metod terapii? Opowie o tym 27 września w Sopocie prof. zw. dr hab. n. med. Barbara Adamowicz-Klepalska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Otwarte spotkanie odbędzie się w ramach Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

Jak przypomina prof. Adamowicz-Klepalska, ponad 100 lat temu wgląd do jamy ustnej pozwolił amerykańskiemu dentyście Willoughby\'emu Daytonowi Millerowi na określenie próchnicy zębów jako choroby przenoszonej przez bakterie, wraz z rozpoznaniem płytki nazębnej jako przyczyny próchnicy. Od tego czasu profilaktyka próchnicy zębów, zapaleń dziąseł i chorób przyzębia opierała się głównie na usuwaniu płytki nazębnej. Okazało się jednak, że usuwanie tylko płytki często jest niewystarczające.

Zrozumienie, dlaczego niektóre metody leczenia nie działają, a stosowane leki są nieskuteczne, wymaga wiedzy o ekosystemie, biofilmach i homeostazie w jamie ustnej. W latach 70. XX wieku postęp technologiczny umożliwił dr Walterowi Loesche rozpoznanie specyficznych drobnoustrojów zawartych w płytce nazębnej, odpowiedzialnych za rozwój choroby próchnicowej, a zwłaszcza streptokoków i pałeczki kwasu mlekowego, jednocześnie stanowiących część naturalnej flory bakteryjnej.

W 1997 roku dr Loesche stwierdził, że próchnica zębów i choroba przyzębia przebiegają jak samozakażenie, a te bakterie u każdego człowieka występują zawsze, a nie tylko przejściowo, natomiast różnica między zdrowiem a chorobą jest bardziej ilościowa niż jakościowa.

Prof. Adamowicz-Klepalska przekonuje, że zrozumienie ekologii jamy ustnej, wzajemnych stosunków między śliną, tkankami jamy ustnej a drobnoustrojami wraz z poznaniem homeostazy i immunologii jamy ustnej, stwarzają nowe możliwości dla profilaktyki chorób jamy ustnej, a tym samym stanowią o zdrowiu człowieka przez całe życie.

Na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki zaprasza Rada Rektorów Województwa Pomorskiego, Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej oraz Hotel Rezydent w Sopocie przy Placu Konstytucji 3 Maja 3 w Sopocie, gdzie 27 wrześnie o godz. 18.00 rozpocznie się wykład „Ekosystem jamy ustnej w zdrowiu i chorobie człowieka od poczęcia do starości”. Wstęp wolny.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie: http://www.festiwal.gda.pl/kawiarnia/

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024