Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
14.09.2012 aktualizacja 14.09.2012

Rusza XIV Zjazd Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Biopierwiastki w naukach medycznych i w naukach przyrodniczych to główne tematy rozpoczynającego się w piątek w Sandomierzu XIV Krajowego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. Prof. J. Aleksandrowicza

Jak powiedział w piątek PAP Tadeusz Wojtaszek – członek prezydium zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważną rolę w życiu człowieka ogrywa ten pierwiastek. „Magnez reguluje połowę procesów metabolicznych, które zachodzą w każdej sekundzie w organizmie” - powiedział.

Tymczasem, jak wynika z badań Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego, w ludzkim organizmie niedobory tego pierwiastka sięgają 30 proc. "Te dane dotyczą populacji Polaków, ale bardzo podobny wynik otrzymali naukowcy badający mieszkańców Stanów Zjednoczonych" – powiedział PAP Wojtaszek.

Współorganizatorami Zjazdu obok PTMag są: Towarzystwo Naukowe Sandomierskie, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Przyrodnicza w Sandomierzu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sandomierzu, i Szpital Powiatowy w Sandomierzu. Przewodniczącą Komitetu Naukowego jest prof. dr hab. Magdalena Maj-Żurawska z Uniwersytetu Warszawskiego, a przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego dr n. med. Jan Józefczuk z Wyższej Szkoły Przyrodniczo-Humanistycznej w Sandomierzu.

Przy okazji zjazdu w Szpitalu Powiatowym w Sandomierzu zostanie uroczyście otwarta nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego za 5 mln zł.

Polskie Towarzystwo Magnezologiczne powstało w 1987 roku w Krakowie.

PAP - Nauka w Polsce

mjk/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024