Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
18.09.2012 aktualizacja 18.09.2012

Będą granty dla studentów - uczestników międzynarodowych konkursów

PAP © 2012 / Paweł Supernak PAP © 2012 / Paweł Supernak

Studenci będą mogli otrzymać wsparcie finansowe na udział w międzynarodowych konkursach - poinformowała w poniedziałek minister nauki Barbara Kudrycka na spotkaniu ze studentami - laureatami międzynarodowych konkursów informatycznych.

"Jesteśmy na ostatnim etapie przygotowania tego programu. Chcielibyśmy aby o wsparcie występowali opiekunowie naukowi studentów, którzy chcą startować w tego typu ogólnoświatowych konkursach. I tam, gdzie będziemy dostrzegać potencjał na to aby pokazać siłę i zdolności naszych studentów, tam będziemy przekazywać fundusze. Po to, aby studenci mieli bardziej komfortowe warunki do pracy" - powiedziała dziennikarzom Kudrycka.

Jak dodała, pieniądze te będą przeznaczone na niezbędne materiały, ewentualne wsparcie eksperckie oraz na wyjazd na konkurs. Program ma nazywać się "Generacja przyszłości" i ma się zacząć jeszcze w tym roku. "Będziemy się starali żeby w tym roku akademickim studenci, którzy będą wyjeżdżać mogli skorzystać z tych funduszy. Mamy na ten cel przeznaczone środki strukturalne i mam nadzieję że zostaniemy zasypani wnioskami" - dodała minister.

Na poniedziałkowym spotkaniu w siedzibie resortu byli laureaci kilku międzynarodowych konkursów powiązanych z informatyką.

Bartosz Derkacz i Szymon Mońka z Politechniki Wrocławskiej zaprezentowali swoje roboty - pojazdy, które samodzielnie potrafią rozpoznawać skomplikowaną trasę, oznaczoną linią na ziemi i pokonywać ją w jak najkrótszym czasie. W rozegranych w Wiedniu europejskich mistrzostwach w tej konkurencji dwa roboty polskich studentów zajęły pierwsze i drugie miejsce.

"Głównym elementem tego robota jest turbina, która wysysa spod niego powietrze, dzięki czemu uzyskujemy dodatkową siłę docisku. Kiedyś takie urządzenie stosowano w Formule 1, ale zostało zakazane. Nam jeszcze pozwolono tego używać, więc je wykorzystujemy" - tłumaczył Derkacz.

Swój wynalazek zaprezentował również Karol Stosik z Politechniki Gdańskiej. Jego program "ZZ Braille Reader" "wyświetla" na ekranie smartfona tekst w alfabecie Braille\'a. Odpowiednikiem wypukłego punktu w literze jest wibracja telefonu po dotknięciu oznaczonego miejsca. Autor aplikacji zajął drugie miejsce w światowym finale konkursu "Imagine Cup". "Pracuję teraz nad aplikacją, która będzie rozpoznawała mowę i wyświetlała na ekranie tekst w alfabecie Braille\'a, co pomoże w komunikacji z osobami, które nie widzą i nie słyszą" - powiedział.

W innej kategorii tego samego konkursu trzecie miejsce zajął pięcioosobowy zespół "The Flexify" z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Stworzyli oni dwie gry na konsolę z technologią Kinect. Gry te służą do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Rehabilitant ma możliwość ustawiania poziomów trudności w zależności od potrzeb pacjenta oraz śledzenie postępów terapii.

Swoje osiągnięcia zaprezentowała również grupa ze Szkoły Głównej Handlowej. Pięcioro studentów zorganizowało dwutygodniową kampanię reklamową w internecie. Inwestycja 250 dolarów zwróciła się ponadtrzykrotnie. Ich kampania zajęła pierwsze miejsce w konkursie Google Online Marketing Challenge.

PAP - Nauka w Polsce

ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024