Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
11.10.2012 aktualizacja 11.10.2012

Obraduje Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Poprawa jakości kształcenia w Polsce i finansowanie szkolnictwa wyższego w 2013 roku – to główne tematy pierwszego plenarnego posiedzenia Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) w kadencji 2012 – 2016. Obrady rozpoczęły się w środę i potrwają do czwartku.

Celem Konferencji, będącej autonomicznym zgromadzeniem rektorów, jest zacieśnienie współpracy między uniwersytetami, aby mogły sprostać wyzwaniom współczesności i przyszłości.

W posiedzeniu rektorów na Uniwersytecie Zielonogórskim uczestniczą m.in. przedstawiciele Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetów: Warszawskiego, Śląskiego, Gdańskiego, Jagiellońskiego, Wrocławskiego, Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Rektor zielonogórskiej uczelni prof. dr hab. inż. Tadeusz Kuczyński powiedział, że uczestnicy Konferencji będą także rozmawiać o jakości kształcenia w kontekście Krajowych Ram Kwalifikacji oraz ogólnopolskim systemie antyplagiatowym.

Krajowe Ramy Kwalifikacji (KRK) to opis wzajemnych relacji między kwalifikacjami. Służy on przede wszystkim większej przejrzystości, dostępności i jakości zdobywanych kwalifikacji.

System antyplagiatowy to program sprawdzający, czy w badanej pracy nie doszło do wykorzystania innych tekstów z naruszeniem praw autorskich. Z aplikacji korzystają m.in. eksperci Państwowej Komisji Akredytacyjnej, zajmującej się wystawianiem ocen szkołom wyższym.

KRUP opracowuje oraz przedstawia opinie i stanowiska w sprawach istotnych dla rozwoju polskiej nauki, szkolnictwa wyższego, kultury i oświaty, współpracując z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

PAP - Nauka w Polsce

mrd/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024