Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
18.10.2012 aktualizacja 18.10.2012

Oxfordzkie spotkanie polskich naukowców i studentów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 120 polskich naukowców, doktorantów i studentów prowadzących badania w zagranicznych instytucjach naukowych weźmie udział w konferencji „Science. Polish Perspectives”. Rozpocznie się ona w piątek 19 października w Oxford University.

Konferencję organizują trzy stowarzyszenia: Oxford University Polish Society, Cambridge University Polish Society i LSE: Polish Business Society.

Prelegenci reprezentują różne uniwersytety i dziedziny nauki. Większość uczestników konferencji pochodzi z uczelni angielskich, w tym Oxfordu i Cambridge. Około 20 proc. delegatów jest spoza Wielkiej Brytanii: Polski, Szwecji, Niemiec, Holandii, Austrii, Francji.

„Międzynarodowy charakter uważamy za duży sukces. Początkowo konferencja miała być skierowana wyłącznie do doktorantów i naukowców z Oxbridge (Oxfordu i Cambridge). Niezwykle cieszymy się, że dotarliśmy do szerszego grona” – zapewnia Ola Janusz z Uniwersytetu Cambridge.

W programie konferencji znalazły się wystąpienia uczestników podzielone na kategorie: nauki matematyczne, przyrodnicze, ścisłe i ekonomiczne. W niedzielę odbędzie się dyskusja na temat stanu nauk ścisłych i pokrewnych w Polsce oraz perspektyw powrotu młodych uczonych do kraju.

Udział w konferencji weźmie m.in. prof. Magdalena Żernicka-Goetz – pierwsza polska profesor Uniwersytetu Cambidge. Zajmuje się badaniami komórek macierzystych, pracowała w grupie prof. Martina Evansa laureata Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 2007 roku.

Wśród mówców znalazł się też prof. Bartłomiej Głowacki, który w Cambridge kieruje Applied Superconductivity and Cryoscience Group - zespołem zajmującym się zastosowaniami nadprzewodnictwa i niskich temperatur. Jest autorem ponad 200 publikacji i 10 patentów.

Gościem konferencji będzie też prof. Ryszard Horodecki z Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki Uniwersytetu Gdańskiego. Jest współtwórcą nowej interdyscyplinarnej dziedziny – informatyki kwantowej. W 2012 roku otrzymał grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych wart blisko 2 mln euro. Był trzecim Polakiem, któremu przyznano ten grant.

Konferencja odbędzie się w Magdalen College w Oxfordzie, jednym z collegów Uniwersytetu o ponad 500 letniej historii i alma mater wielu wybitnych absolwentów.

Organizator konferencji - Oxford University Polish Society - jest jednym z najstarszych, największych i najbardziej prestiżowych polskich towarzystw studenckich w Wielkiej Brytanii. Założone w 1955 roku, dzisiaj liczy ponad stu członków.

Cambridge University Polish Society (Stowarzyszenie Polskich Studentów na Uniwersytecie w Cambridge) zrzesza polskich studentów i osoby zainteresowane Polską studiujące na słynnej brytyjskiej uczelni. W różnej postaci działa od około 20 lat, a w obecnej formie istnieje od 2008 roku.

Z kolei LSE Students’ Union Polish Business Society jest stowarzyszeniem studenckim założonym w listopadzie 2009 roku na prestiżowej uczelni ekonomicznej, jaką jest London School of Economics and Political Science.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024