Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
26.10.2012 aktualizacja 26.10.2012

Dwa sposoby kontrolowanego zapominania

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Niemiłe wspomnienie, które najchętniej wymazalibyśmy z pamięci? Nasz mózg jest gotów nam pomóc. Zna na to dwa sposoby. W najnowszym numerze pisma "Neuron" naukowcy ujawnili, które obszary wykorzystywane są w procesie świadomego zapominania.

"Nasze badania po raz pierwszy demaskują dwa osobne mechanizmy powodujące zapominanie o rzeczach, o których nie chcemy pamiętać. Jeden polega na zamknięciu systemu zapamiętywania, drugi ułatwia zastępowanie wspomnienia innym" - mówi Roland Benoit z Uniwersytetu Cambridge.

Wcześniejsze badania wykazały, że możemy świadomie blokować wspomnienia. Nie ustalono jednak, jaką dokładnie taktyką posługuje się wtedy mózg. Wykorzystując funkcjonalny rezonans magnetyczny, Benoit obserwował aktywność mózgów osób, które uczyły się związków pomiędzy dwoma wyrazami, by następnie spróbować o nich zapomnieć (blokując wspomnienia lub zastępując je innymi).

Choć obie strategie były równie skuteczne, powodowały aktywację innych obszarów mózgu. Podczas próby wyparcia grzbietowo-boczna kora przedczołowa hamowała aktywność hipokampa (struktury mózgu odpowiedzialnej za zapamiętywanie). W procesie zastępowania wspomnienia innym udział brała z kolei ogonowa i brzuszno-boczna część kory przedczołowej.

Zdaniem badaczy, zrozumienie poszczególnych mechanizmów pomagających świadomie zapominać może w przyszłości zaowocować pojawieniem się bardziej skutecznych terapii dla osób cierpiących na zespół stresu pourazowego i inne zaburzenia psychiczne.(PAP)

koc/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024