Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
06.11.2012 aktualizacja 06.11.2012

Pierwsi laureaci nagrody Marii Curie dla młodych naukowców

Źródło: PAP Źródło: PAP

Komisja Europejska ogłosiła w poniedziałek pierwszych laureatów ustanowionej przez siebie nagrody Marii Curie przyznawanej młodym naukowcom za wybitne osiągnięcia badawcze. Laureaci to młodzi naukowcy z Grecji, Wielkiej Brytanii i Izraela.

„Ustanowiliśmy tę nagrodę w celu uhonorowania talentu i wybitnych osiągnięć najlepszych młodych badaczy w Europie. Gratuluję laureatom, z których każdy wniósł znaczący wkład w rozwój swojej dziedziny nauki" - powiedziała cytowana w poniedziałkowym komunikacie komisarz UE ds. edukacji i kultury Andrulla Wasiliu. Wręczała ona w poniedziałek w Nikozji symboliczne statuetki laureatom.

"Musimy nadal inwestować duże środki w badania europejskie, które przyczyniają się do rozwiązania istotnych problemów społecznych w takich dziedzinach, jak zdrowie i środowisko, a także mają duże znaczenie dla gospodarki europejskiej. Mam nadzieję, że nagroda Marii Curie stanie się bodźcem dla innych naukowców, a także zachęci większe grono młodych ludzi, szczególnie dziewcząt, do zainteresowania się karierą naukową” – dodała komisarz.

Troje laureatów (którzy wcześniej otrzymali granty w ramach programu "Marie Curie") to dr Gkikas Magiorkinis z Grecji w kategorii „Obiecujący talent badawczy”, dr Claire Belcher z Wielkiej Brytanii w kategorii „Upowszechnianie nauki” i dr Sarit Sivan z Izraela w kategorii „Innowacyjność i przedsiębiorczość”.

Gkikas Magiorkinis został uhonorowany za pracę nad ustaleniem, w jaki sposób na świecie rozprzestrzeniał się wirus zapalenia wątroby typu C (HCV). Choroba wywołana tym wirusem, groźna dla życia, dotyka 150 mln ludzi na całym świecie. Claire Belcher otrzymała nagrodę za badanie przeszłości geologicznej Ziemi i jej wpływu na życie roślin i zwierząt. Sarit Sivan opracowała innowacyjną metodę leczenia bólów okolicy lędźwiowej będących wynikiem zwyrodnienia krążków międzykręgowych w kręgosłupie.

„Rywalizacja o nagrodę była bardzo wyrównana, ale wysoka jakość pracy laureatów wyraźnie świadczy o potencjale badań europejskich i o konieczności dalszego wsparcia licznych talentów na tym polu” – powiedziała także cytowana w komunikacie prof. Anne Glover, główny doradca naukowy KE i członkini jury.

Jak podkreśla KE, w międzynarodowym jury zasiadali wybitni naukowcy, eksperci i przedstawiciele środowisk akademickich, w tym prof. Pierre Joliot, znany francuski biolog, wnuk Marii Skłodowskiej-Curie, prof. Christopher Pissarides, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2010 r., oraz Maria Da Graca Carvalho, posłanka do Parlamentu Europejskiego i była minister nauki, innowacji i szkolnictwa wyższego Portugalii.

Kandydatów zgłaszali członkowie środowisk badawczych. Kandydatami mogły być wyłącznie osoby prowadzące badania w ramach programu "Marie Curie", finansowanych z 6. lub 7. unijnego programu ramowego badań i rozwoju na lata 2007-2013.

KE zaproponowała w ubiegłym roku, by na inwestycje w badania i rozwój w latach 2014-2020 w ramach nowego programu "Horyzont 2020" było przeznaczone 80 mld euro, w tym 5,75 mld na wspierający młodych naukowców program Marii Skłodowskiej-Curie. Program istnieje od 1996 r. pod nazwą "Marie Curie", a od 2014 r. będzie sygnowany podwójnym nazwiskiem pochodzącej z Polski noblistki.

Od 1996 r. w ramach programu „Marie Curie” ponad 65 tys. badaczy z niemal 130 krajów uzyskało możliwość szkoleń lub prowadzenia badań za granicą.(PAP)

jzi/ ksaj/ kar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024