Nauka dla Społeczeństwa

17.04.2024
PL EN
14.12.2012 aktualizacja 14.12.2012

200 mln zł na badania i rozwój dla przemysłu metali nieżelaznych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Do zainwestowania po 100 mln zł w badania i prace rozwojowe wspierające rozwój branży metali nieżelaznych zobowiązały się w podpisanym w czwartek porozumieniu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz KGHM Polska Miedź S.A.

Jak wyjaśniono w czasie spotkania, przedsięwzięcie o nazwie CuBR to pierwsza w Polsce inicjatywa, w której międzynarodowa korporacja wychodzi do agencji rządowej z propozycją finansowania współpracy badawczo-rozwojowej.

\"Obie strony zobowiązują się do sfinansowania specjalnych konkursów na prace dotyczące nowych technologii związanych z inżynierią materiałową\" - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Wyjaśniła, że na podpisanej w czwartek umowie skorzystać może nie tylko KGHM, ale również inne firmy zainteresowane wykorzystywaniem przetworzonych produktów miedziowych.

Dzięki programowi CuBR korzyści odnieść mają też polscy naukowcy, którzy dostaną środki, by pracować nad nowymi technologiami. Minister Kudrycka przyznała w rozmowie z PAP, że kiedy przemysł zaczyna definiować swoje oczekiwania, naukowcy mogą wypracowywać nowe rozwiązania technologiczne. Dzięki programowi CuBR będą mieli realne szanse na ich wdrożenie.

Kudrycka wyjaśniła, że w ramach projektu finansowane mają być badania, które pomogą w tym, by wydobywana w Polsce miedź - a także towarzyszące jej inne surowce - były przetwarzane na terenie Polski. \"Chodzi o to, byśmy nie tylko eksportowali surowce nieprzetworzone, ale również abyśmy mogli przetwarzać je i eksportować w postaci dużo bardziej wyrafinowanych rozwiązań technologicznych\" - zaznaczyła minister.

\"KGHM chce produkować taniej i bezpieczniej. Dzisiaj nie znajdujemy rozwiązań gotowych do wykorzystania w naszych trudnych, specyficznych warunkach. Dlatego wspieramy polską myśl naukową, licząc na rezultaty światowej klasy\" - powiedział prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. dr hab. Herbert Wirth.

Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski zaznaczył, że liczy na to, że \"będzie wzór dla innych firm\". Do inwestowania w badania i rozwój zachęcała prywatne firmy również minister Kudrycka.

\"Badania i rozwój są kluczowymi elementami decydującymi o przewadze konkurencyjnej gospodarki każdego kraju – powiedział prof. Kurzydłowski. – Jestem przekonany, że zainwestowane w ramach programu CuBR pieniądze przyniosą rodzimemu przemysłowi metali nieżelaznych stały dostęp do innowacyjnych technologii, a Polsce zapewnią umacnianie pozycji lidera na arenie międzynarodowej.\"

Program CuBR potrwać ma 10 lat przy czynnym udziale jednostek naukowych, uczelni oraz przyzakładowych jednostek badawczych. Wykonane w ramach niego prace mają spowodować wzrost poziomu technologicznego i technicznego polskiego przemysłu metali nieżelaznych oraz zwiększenie udziału polskiej nauki w zakresie teoretycznych podstaw procesów przeróbki, metalurgii, przetwórstwa i nowych materiałów w skali światowej.

Dyrektor NCBR zapowiedział, że pierwszy konkurs rozpisany będzie w pierwszym kwartale 2013 r.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/ jra/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024