Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
04.02.2013 aktualizacja 04.02.2013

NCBR sfinansuje najlepsze pomysły na innowacje społeczne

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poszukuje innowacyjnych rozwiązań, które mają szansę poprawić jakość życia społeczeństwa. Zwycięzcy konkursu w ramach programu Innowacje Społeczne mają szansę uzyskać nawet 1 mln zł. Zgłoszenia trwają do 28 marca.

NCBR liczy na to, że w wyniku ogłoszonego właśnie I konkursu w ramach programu Innowacje Społeczne, wzrośnie liczba wdrożeń innowacyjnych rozwiązań, które pomogą rozwiązać złożone problemy społeczne.

W programie udział brać mogą albo konsorcja z przynajmniej jedną jednostką naukową i co najmniej jednym przedsiębiorcą, albo konsorcja składające się z co najmniej dwóch jednostek naukowych przy udziale organizacji pozarządowej.

NCBR w swoim nowym konkursie zwraca uwagę na innowacje pozwalające na kreatywne reagowanie na wyzwania społeczne, m.in. związane z sytuacją na rynku pracy czy globalizacją wielu działalności gospodarczych. NCBR zależy także na zacieśnieniu współpracy międzysektorowej, zarówno na poziomie lokalnym, regionalnym, jak i krajowym.

"Innowacje społeczne, w sensie niniejszego programu, oznaczają takie rozwiązania, które równocześnie odpowiadają na zapotrzebowanie społeczne, jak i powodują trwałą zmianę w danych grupach społecznych. Te rozwiązania mogą wiązać się z innowacyjnymi produktami, usługami bądź procesami, które umożliwiają odmienne rozwiązywanie typowych problemów społecznych. Przez innowacje społeczne (...) rozumie się zarówno społecznie uzasadnione innowacje techniczne i technologiczne, jak i innowacje stricte społeczne" - zaznaczono na stronie NCBR.

Według NCBR do kategorii "innowacji technicznych i technologicznych" możemy zaliczyć w szczególności takie rozwiązania, które są związane z dostosowaniami danego produktu do potrzeb szczególnego odbiorcy na przykład mieszkańców regionów Polski o słabo rozwiniętej infrastrukturze.

Z kolei do kategorii innowacji "stricte społecznych" zdaniem NCBR możemy zaliczyć takie rozwiązania, które dotyczą m.in. problemów ludzi w starszym wieku, niepełnosprawnych i bezrobotnych, a więc grup wymagających wsparcia ze strony państwa i społeczeństwa.

Wszystkie projekty realizowane w programie powinny wskazywać wyraźny kontekst społeczny oraz definiować problem, jaki mają rozwiązać, a także wskazywać związek między projektem a rozwiązywanym problemem społecznym.

Maksymalna wartość dofinansowania projektu wynosi 1 mln zł.

Wnioski należy składać do 28 marca 2013 r.

Szczegóły na stronie internetowej.

 PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024