Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
09.02.2013 aktualizacja 09.02.2013

Politechnika Świętokrzyska ma nowe laboratoria

W piątek kielecka Politechnika Świętokrzyska otworzyła dwa nowe laboratoria, stworzone w ramach projektów MOLAB oraz LABIN współfinansowanych ze środków unijnych.

Jak podkreślił rektor Politechniki Świętokrzyskiej, prof. Stanisław Adamczak, uczelnia poszerzyła tym samym bazę badawczą Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn, co pozwoli na lepsze kształcenie kadr.

W ramach projektu MOLAB stworzone zostało laboratorium dysponujące elektronowym mikroskopem skaningowym z mikroanalizatorem rentgenowskim. Sprzęt o wartości 1,5 mln zł umożliwia badania struktury nanomateriałów, stopów metalicznych i składu chemicznego w mikroobszarach.

Umożliwia dokładne badania wytrzymałościowe i zachowania materiałów przy różnych obciążeniach i w różnych warunkach. Jego zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W ramach projektu LABIN w nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia mikroobróbki laserowej. Uczelnia zakupiła za ponad 2,5 mln zł zrobotyzowany system do natryskiwania plazmowego, laser do mikroobróbki powierzchni i współrzędnościowy stół.

Zestaw urządzeń umożliwia precyzyjne nanoszenie nanostrukturalnych powłok i obróbkę materiałów kłopotliwych dla technologii mechanicznych. Specjalistyczny stół jest przystosowany do działania z dokładnością jednego mikrometra.

Nowe laboratoria znajdują się w Centrum Laserowych Technologii Metali Politechniki Świętokrzyskiej, które również w piątek zostało oddane do użytku po kompleksowej modernizacji budynku.

Politechnika Świętokrzyska kształci na czterech wydziałach - w ramach 15 kierunków i 50 specjalności - około 10 tys. studentów. W ubiegłym roku otwarto dwa nowe kierunki: geodezję i kartografię oraz energetykę. Uczelnia ma prawo doktoryzowania w siedmiu dyscyplinach technicznych i habilitowania w trzech dyscyplinach. Zatrudnia ponad 420 nauczycieli akademickich.

PAP - Nauka w Polsce

and/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024