Nauka dla Społeczeństwa

19.03.2024
PL EN
21.02.2013 aktualizacja 21.02.2013

Moce obliczeniowe NCBJ pomogły w rekonstrukcji przedwojennej Warszawy

Centrum Informatyczne Świerk NCBJ udostępniło swoje moce obliczeniowe do produkcji filmu „Warszawa 1935”. Korzyść jest obopólna - współpraca z filmowcami pomoże uczonym budować precyzyjne modele do obserwacji skażeń rozchodzących się w przestrzeni miejskiej.

„Warszawa 1935” to krótkometrażowy film, pokazujący w technologii 3D, jak wyglądała przed II wojną stolica Polski. Rekonstrukcja cyfrowa powstała na podstawie dostępnych materiałów archiwalnych.

Jak poinformował PAP rzecznik Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) Marek Sieczkowski, na potrzeby związane z obrazowaniem scen graficznych filmu "Warszawa 1935" specjaliści z NCBJ udostępnili producentom część mocy obliczeniowych klastra komputerowego powstającego w ramach Centrum Informatycznego Świerk (CIŚ).

„Film +Warszawa 1935+ jest przedsięwzięciem unikalnym tak pod względem technologii, jak podejmowanej tematyki. Dla nas – pokolenia ludzi pamiętających już tylko szare blokowiska – to rzeczywistość niemalże magiczna. Wszystko to powoduje, że decyzję o wsparciu filmu dodatkowymi mocami obliczeniowymi podjęliśmy szybko i chętnie, cieszymy się, że ta wyjątkowa produkcja została zrealizowana przy naszym współudziale" – mówi kierujący projektem CIŚ prof. Wojciech Wiślicki.

Jednym z priorytetowych obszarów działania CIŚ jest symulowanie i monitorowanie zagrożeń radiologicznych.

”Istotnym aspektem tej aktywności jest modelowanie transportu i dyspersji skażeń w atmosferze. W tym celu wykonujemy m.in. skomplikowane symulacje 3D służące do wyznaczenia przepływów powietrza w kanionach ulic, pomiędzy budynkami, w tunelach oraz budynkach. Know-how zdobyty dzięki współpracy z producentami filmu +Warszawa 1935+ będzie jednym z czynników pozwalających nam w przyszłości opracowywać modele o jeszcze większym stopniu szczegółowości” – podkreśla prof. Wiślicki.

Funkcjonujący w Świerku klaster ma na razie w dużej mierze charakter instalacji testowej. „Rendering (obrazowanie - PAP) dużej ilości danych graficznych pozwoli nam na zebranie niezbędnych doświadczeń związanych z specyfiką przetwarzania tego typu plików” – wyjaśnia nadzorujący infrastrukturę obliczeniową Centrum Adam Padee.

Centrum Informatyczne Świerk świadczy usługi w zakresie przetwarzania danych na potrzeby krajowej energetyki jądrowej i konwencjonalnej, symuluje oraz monitoruje zagrożenia radiologiczne, wspiera procesy zarządzania kryzysowego, a także udostępnia posiadane zasoby obliczeniowe do badań naukowych oraz technologicznych.

Powstający w ramach projektu klaster komputerowy - docelowo ok. 20 tys. rdzeni obliczeniowych, 100 TB pamięci RAM i 3000 TB przestrzeni dyskowej - będzie jedną z pięciu największych tego typu instalacji w Polsce oraz jednym z najwydajniejszych superkomputerów branży energetyki jądrowej na świecie.

Film trafi do kin 15 marca. Jego zwiastun można obejrzeć w internecie na stronie www.warszawa1935.pl

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024