Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
22.02.2013 aktualizacja 22.02.2013

Jak zainteresować uczniów astronomią w szkole?

Ukazała się publikacja stanowiąca poradnik dla nauczycieli chcących uatrakcyjnić prowadzone przez siebie zajęcia szkolne lub kółka zainteresowań o tematyce astronomicznej. Uczniowie również znajdą w niej ciekawe i przydatne informacje.

Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie wydał publikację zatytułowaną „Jak zainteresować uczniów astronomią w szkole podstawowej, gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej". Autorami książki są nauczyciele oraz osoby z doświadczeniem w pracy z młodzieżą: Krzysztof Gołębiowski, Mariusz Kamiński, Krzysztof Rochowicz oraz Bogdan Sobczuk.

Książka została podzielona na sześć rozdziałów: gdzie i kiedy uczeń może zainteresować się astronomią, nocne obserwacje nieba, astronomia w komputerze, zajęcia pozalekcyjne, zajęcia pozaszkolne oraz literatura.

Publikacja w zasadzie skierowana jest do nauczycieli, ale z powodzeniem mogą z niej korzystać także uczniowie, gdyż stanowi dobry przegląd dostępnej na rynku literatury (książek i czasopism), a także najbardziej wartościowych i przydatnych witryn internetowych poświęconych tej dziedzinie. Opisano także astronomiczne oprogramowanie komputerowe, w szczególności darmowy program Stellarium, stanowiący komputerowe planetarium. Przedstawiono także różne kampanie i międzynarodowe projekty badawcze skierowane do szkół i uczniów.

W rozdziale o zajęciach pozalekcyjnych znajdziemy wskazówki dotyczące prowadzenia kółka astronomicznego oraz propozycje obserwacji dla uczniów, zarówno okiem nieuzbrojonym, jak i przy wykorzystaniu przyrządów optycznych. Jest mowa także o tym, jak takie obserwacje zaplanować i udokumentować.

Książka dostępna jest w wersji drukowanej, ale można ją także nieodpłatnie pobrać w formie pliku PDF ze strony Ośrodka Rozwoju Edukacji (ORE) w Warszawie. Wydanie publikacji zostało współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024