Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
26.02.2013 aktualizacja 26.02.2013

NASA potwierdziła pobranie pierwszej próbki z odwiertu na Marsie

Marsjański łazik Curiosity nadesłał zdjęcia potwierdzające, że udało mu się pobrać pierwszą w historii próbkę w wyniku wiercenia w skale na planecie innej niż Ziemia – poinformowała NASA.

Wiertło zamontowane na automatycznym ramieniu sondy wywierciło w skale dziurę o rozmiarach 6,4 cm. Operacja została przeprowadzona 8 lutego. Naukowcy planują dostarczyć zebraną próbkę do instrumentów analitycznych znajdujących się wewnątrz łazika.

Sproszkowana skała została na razie pobrana na specjalną szufelkę, potem będzie umieszczona wewnątrz urządzenia o nazwie CHIMRA (Curiosity\'s Collection and Handling for In-Situ Martian Rock Analysis) oraz przesiana raz lub dwukrotnie przez sitko, które wyodrębni drobiny o rozmiarach większych niż 150 mikrometrów. Niewielka część próbki zostanie dostarczona także do instrumentów CheMin oraz SAM, które dokonają dokładnych analiz chemicznych.

Próbka pochodzi z drobnoziarnistej skały osadowej, nazwanej „John Klein” dla uczczenia pamięci zastępcy kierownika projektu Mars Science Laboratory, który zmarł w 2011 roku. Skałę wybrano jako pierwszy obiekt do wiercenia, ponieważ może zawierać dowody związane z mokrym środowiskiem, które potencjalnie mogło dawno temu występować na terenie badań.

Automatyczny łazik Curiosity wylądował na Marsie w sierpniu 2012 r. w ramach projektu Mars Science Laboratory. Jest największym w historii pojazdem, który porusza się po Czerwonej Planecie. (PAP)

cza/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024