Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
07.03.2013 aktualizacja 07.03.2013

Na Politechnice Warszawskiej rusza program PW Junior

Już w najbliższą sobotę, 9 marca, odbędą się pierwsze zajęcia dla uczestników programu PW Junior - projektu edukacyjnego realizowanego przez pracowników i studentów Politechniki Warszawskiej.

Program PW Junior jest przeznaczony dla gimnazjalistów oraz uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i ma na celu zaznajomienie młodych umysłów z różnorodną tematyką związaną z naukami ścisłymi.

W ubiegłym tygodniu odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego dla uczestników PW Junior, obejmująca wręczenie indeksów, a także wystąpienia prorektora PW prof. Władysława Wieczorka oraz zaproszonych gości, w tym Jakuba Przygońskiego, motocyklisty rajdowego i absolwenta PW, który porównał studiowanie na Politechnice Warszawskiej do uczestnictwa w Rajdzie Dakar.

"Bardzo podobało mi się to, co powiedział (Jakub Przygoński), że Politechnika Warszawska jest takim Dakarem wśród uczelni technicznych. Jest to bardzo trudny rajd przez pięć lat, ale wygrana w tym rajdzie daje ogromną satysfakcję" - przyznaje inż. Tomasz Wojciechowski, przewodniczący Rady Kół Naukowych PW i jeden z koordynatorów projektu PW Junior.

W ramach PW Junior w budynkach Politechniki Warszawskiej co miesiąc będą odbywać się wykłady, prowadzone przez profesorów Uniwersytetu Trzeciego Wieku PW oraz zajęcia praktyczne w postaci ćwiczeń, warsztatów, eksperymentów i pokazów, realizowane przez członków kół naukowych.

Pomimo że PW Junior, którego pomysłodawcą jest absolwent PW Paweł Leszek, funkcjonuje dopiero od tego roku, program cieszy się dużym powodzeniem, a do uczestnictwa w nim zgłosiło się 190 osób.

Osoby zaangażowane w program chcą zainteresować dzieci kierunkami ścisłymi, a tym samym ułatwić im wybór profilu, który obecnie musi zostać dokonany już w gimnazjum. Właśnie m.in. owa konieczność wczesnego podejmowania decyzji dotyczących przyszłości zainspirowała twórców tego projektu edukacyjnego.

"Politechnika chce pokazać się z jak najlepszej strony. Chce pokazać, co można robić na uczelni, co można robić na studiach, czym tak naprawdę zajmuje się politechnika i zachęcić do wyboru profilu technicznego. Z drugiej strony jest to na pewno świetna przygoda dla dzieci, wspaniały sposób spędzania czasu i dobra zabawa" - mówi inż. Wojciechowski.

Przewodniczący RKN PW podkreśla, że zajęcia na PW Junior nie są obciążające dla młodych "studentów", a dają szansę zaznajomienia się z różnymi wydziałami politechniki i poznania charakteru uczelni. "Uczestnicy mogą wszystkiego zasmakować i dopiero wtedy wybrać, co tak naprawdę chcą robić" - dodaje.

Przewidziane zostały także wykłady dla rodziców, którzy będą oczekiwać na swoje pociechy i chcieliby spędzić ten czas na poszerzaniu swojej wiedzy.

Obecnie wzięcie udziału w programie PW Junior jest płatne, ale koordynatorzy projektu intensywnie szukają sposobu na zmniejszenie wymaganych opłat, bądź na całkowite ich zniesienie. Pojawił się pomysł na wprowadzenie symbolicznej opłaty, która stanowiłaby nieduży wydatek dla chętnych, ale uchroniła projekt przed "ludźmi z przypadku".

Uczelnia nie przewiduje się włączenia do programu PW Junior uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gdyż, jak zaznacza inż. Wojciechowski, organizowane są dla nich inne przedsięwzięcia umożliwiające zapoznanie się z ofertą Politechniki Warszawskiej, np. Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich "Konik", a także Drzwi Otwarte PW, które odbędą się 23 marca.

Wojciechowski sygnalizuje także, że Rada Kół Naukowych PW nie poprzestaje na angażowaniu się w istniejące projekty, a wręcz przeciwnie - ma jeszcze wiele planów, czekających na realizację w przyszłości.

Wśród nich znajduje się pomysł na poszerzenie oferty Targów "Konik" o Konferencję Studenckich Kół Naukowych, przeprowadzanie szkoleń z umiejętności miękkich (zarządzanie projektami, kierowanie zespołem) pod hasłem Coach Team, czy organizacja charytatywnego Balu Kół Naukowych dla studentów i absolwentów PW.

Członkowie kół naukowych ponadto systematycznie poszukują osób, firm i organizacji, które byłyby zainteresowane współpracą przy realizowanych projektach i chciałyby w jakikolwiek sposób wesprzeć działalność studentów.

Dodatkowe informacje na temat programu PW Junior można znaleźć na stronie internetowej: http://www.junior.pw.edu.pl/.

PAP - Nauka w Polsce

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024