Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
30.03.2013 aktualizacja 30.03.2013

Wydano nowy przewodnik po Chersonezie Taurydzkim

Dwujęzyczny angielsko-polski przewodnik po rezerwacie archeologicznym Chersonez Taurydzki na Krymie ukazał się w marcu, dzięki staraniom dr. Andrzeja B. Biernackiego z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i dr Eleny Kleniny z Narodowego Rezerwatu „Chersones Tavriczeskij” w Sewastopolu – wieloletnich badaczy tego miejsca.

Pierwszy przewodnik po Chersonezie Taurydzkim tych autorów ukazał się w języku polskim w Sewastopolu w 2009 roku.

„Obecne wydanie to nowa, poszerzona i unowocześniona wersja przewodnika, tym razem nie tylko po terytorium miasta Chersonez Taurydzki, ale także i po najważniejszych obiektach jego wiejskiego zaplecza gospodarczego, tzw. chory” – wyjaśnia PAP dr Biernacki.

Autorzy zaproponowali w nim dodatkowo trzy całkowicie nowe trasy zwiedzania Narodowego Rezerwatu Chersonez Taurydzki w Sewastopolu. W opisie zawarto charakterystykę 42 obiektów architektury znajdujących się na terenie antycznego i bizantyjskiego miasta. Obejmują one budowle z okresu hellenistycznego, rzymskiego i bizantyjskiego oraz XIX i XX–wieczne związane z historią rezerwatu archeologicznego. W książce znajdziemy również informacje o rezultatach najnowszych badań w ramach wieloletnich polsko-ukraińskich projektów naukowo-badawczych prowadzonych przez interdyscyplinarny zespół uczonych z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i Narodowego Rezerwatu Chersonez Taurydzki w Sewastopolu, w tym rezultaty prac archeologicznych z 2012 roku. Przewodnik prezentuje wszystkie obiekty archeologiczne, które znaleźć można we wniosku na podstawie którego trwa aktualnie procedura wpisania antycznego miasta wraz z chorą na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

W książce znajduje się również spis najważniejszej literatury oraz słownik terminów z zakresu architektury, budownictwa i archeologii użytych w tekście. Szatę graficzną dopełnia 90 kolorowych zdjęć, plany i rysunki oraz wizualizacje komputerowe, w tym część publikowanych po raz pierwszy. Na uwagę zasługują zdjęcia wykonane z użyciem specjalistycznego latawca przez grupę Arc-Photo.

„Idea wznowienia książki powstała w związku z rosnącą corocznie liczbą turystów polskich i zagranicznych odwiedzających to antyczne miasto” – podkreśla dr Biernacki.

Poprzednie i obecne wydanie przewodnika zostało sfinansowane przez Wiesława Mazura, konsula generalnego RP w Sewastopolu. Książkę można nabyć w kasach i firmowych stoiskach w Narodowym Rezerwacie Chersonez Taurydzki w Sewastopolu.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024