Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
02.04.2013 aktualizacja 02.04.2013

Depresja oznacza mniej korzyści z ćwiczeń

Depresja może przyćmiewać niektóre korzyści płynące z ćwiczeń i innych prozdrowotnych aktywności - sugeruje nowe badanie opisane w magazynie "Brain, Behavior, and Immunity".

W badaniu wykazano, że osoby aktywne fizycznie mają zazwyczaj niższy poziom białka C-reaktywnego (CRP), które jest wskaźnikiem infekcji w organizmie. Ta zależność nie została zaobserwowana u osób z objawami depresji - u nich ćwiczenia nie wpływały na poziom CRP. Poprzednie badania świadczyły o tym, że wysoki poziom CRP jest związany z ryzykiem chorób serca.

Dodatkowo, picie umiarkowanych ilości alkoholu też wiązało się z obniżonym poziomem CRP, ale tylko u mężczyzn, którzy nie wykazywali objawów depresji.

"Wygląda na to, że depresja może nie tylko wpłynąć bezpośrednio na psychikę i zdrowie, ale może też pomniejszać korzyści zdrowotne płynące z aktywności fizycznej i umiarkowanej konsumpcji alkoholu" - twierdzi prof. psychiatrii Edward Suarez z Duke University Medical Center w Durham w Karolinie Północnej.

Suarez uważa, że lekarze powinni traktować leczenie depresji jako dodatkową metodę zapobiegania chorobom serca na równi z tradycyjnymi zaleceniami, jak np. zdrowe odżywianie. Szybka interwencja jest ważna, gdyż nieleczona depresja może trwać latami.

Badanie wykazało jednak tylko powiązanie, a nie związek przyczynowo-skutkowy. Możliwe, że poziom CRP może u osób cierpiących na depresję z czasem się zmieniać.

Badacze zauważyli też, że u osób ćwiczących - bez względu na to, czy miały depresję, czy nie - np. poziom "dobrego" cholesterolu we krwi poprawiał się.

Podczas badania nie oceniano, czy uczestnicy mieli choroby serca i nie obserwowano ich później, aby stwierdzić, czy depresja zaostrzyła problemy zdrowotne. Jednak poprzednie badania pokazały, że ludzie z depresją mają większe ryzyko zapadnięcia na choroby serca i odwrotnie - osoby z chorobami serca mają większą szansę na depresję. (PAP)

mrt/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024