Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
04.04.2013 aktualizacja 04.04.2013

127 młodych badaczy dostanie po 28 tys. zł rocznie

127 naukowcom przed trzydziestką przyznano stypendia START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Laureaci, którzy zostali wybrani na podstawie swoich dokonań naukowych, w ciągu roku dostaną po 28 tys. - poinformowała PAP FNP.

Szczególnie wyróżnieni zostali dwaj laureaci dr n. med. Wojciech Fendler z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który zajmuje się badaniami nad cukrzycą, oraz mgr inż. Grzegorz Soboń z Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, który prowadzi badania nad wykorzystaniu grafenu w laserach światłowodowych. Stypendia obu panów zostaną podwyższone do kwoty 36 tys. zł ze środków uzyskanych przez FNP z wpłat 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wszyscy laureaci tegorocznej edycji konkursu zostali wyłonieni spośród 1076 kandydatów, którzy zgłosili się do konkursu.

"Są to naukowcy przed trzydziestką (lub mający do 32 lat, jeśli korzystali z urlopów macierzyńskich lub wychowawczych), tuż przed lub tuż po zrobieniu doktoratu, reprezentujący wszystkie dziedziny nauki i pochodzący z ośrodków badawczych w całej Polsce" - wyjaśnia Dominika Wojtysiak-Łańska z FNP.

Średni wiek tegorocznych laureatów programu START to 28 lat. Przy czym 48 proc. laureatów posiada stopień doktora, chociaż średni wiek uzyskiwania doktoratu w Polsce to ok. 35 lat.

"START jest największym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców. Jest to jednocześnie najdłużej realizowany program fundacji, która od 1993 r. corocznie przyznaje w nim ponad 100 stypendiów. Grono laureatów wszystkich edycji konkursu, łącznie z tegoroczną, liczy już 2339 osób. Stypendia mają wesprzeć finansowo młodych badaczy w trudnych początkach kariery naukowej i umożliwić im pełne poświęcenie się nauce" - dodaje Wojtysiak-Łańska. Laureaci mogą przeznaczyć stypendia na dowolny cel.

Uroczystość wręczenia dyplomów laureatom 21. edycji programu START odbędzie się w sobotę 20 kwietnia na Zamku Królewskim w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce

ula/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024