Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
04.04.2013 aktualizacja 04.04.2013

PWSZ w Nysie będzie współpracować ze szkołami ponadgimnazjalnymi

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie podpisała umowy o współpracy z wszystkimi szkołami ponadgimnazjalnymi, jakie działają na terenie powiatu nyskiego. Ma to pomóc m.in. w promocji uczelni i lepszym przygotowaniu młodzieży do studiów.

Do podpisania porozumień doszło w Sali Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. W czwartek uczelnia zawarła umowy z siedmioma szkołami średnimi, a już wcześniej z trzema innymi. Są wśród nich zarówno licea ogólnokształcące jak i technika.

„Dzięki umowom uczniowie szkół średnich zyskają m.in. wsparcie naukowe, możliwość korzystania z uczelnianej biblioteki i czytelni, specjalistycznych sal dydaktycznych oraz możliwość nieograniczonego uczestnictwa w wydarzeniach o charakterze naukowym” – powiedział PAP rzecznik prasowy nyskiej uczelni Bartosz Bukała.

Nie podpisano jednego wspólnego dokumentu, ale każdy przypadek potraktowano indywidualnie, ponieważ – jak tłumaczy Bukała – każda szkoła ma inny profil i inne potrzeby. Licea, które stawiają na naukę języków obcych, będą ściśle współpracować z Instytutem Neofilologii, a Zespół Szkół Mechanicznych z Instytutem Zarządzania.

„Nam zależy na objęciu specjalną opieką szczególnie uzdolnionych uczniów oraz na możliwości korzystania z laboratoriów – powiedziała PAP dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie Małgorzata Leśniewska. - Mamy w szkole dobre warsztaty, ale wiadomo, że uczelnie wyższe zawsze mają lepsze. Szczególnie, że nyska uczelnia jest stosunkowo młoda”.

ZSiPO zamierza organizować wycieczki dydaktyczne dla uczniów, szczególnie tych uczących się technologii żywności i weterynarii. Podpisanie umów było tylko dopięciem formalności, ponieważ szkoły już od dawna współpracują z uczelnią. „Organizowane są wykłady dla uczniów, wspólnie realizujemy projekty unijne, prowadzimy zajęcia w laboratoriach. Mamy nowoczesny sprzęt, którym szkoły nie dysponują” – powiedział PAP Bartosz Bukała. „Dyrektorzy szkół zgłaszali nam nie raz, że mają zdolnych uczniów, którzy startują w olimpiadach na szczeblach wojewódzkim i krajowym. Wiedza, którą zdobywają w szkołach średnich, jest dla nich niewystarczająca. Szukają czegoś więcej, w czym pomagają im nasi patroni naukowi. To także pomaga w przygotowaniu do studiów” – dodał.

„Chociaż porozumienie podpisano dopiero w czwartek, to nasza współpraca trwa już od dawna. M.in. na polu sportowym. Mamy sekcję tenisa stołowego i siatkówki chłopców. Już wcześniej korzystaliśmy z hali sportowej uczelni oraz z opieki trenerskiej. To wzmocniło naszą pozycję, kiedy staraliśmy się o stworzenie u nas Szkolnego Ośrodka Siatkarskiego, który jest pomysłem Ministerstwa Sportu i Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Takie ośrodki działają w 32 szkołach w Polsce” – powiedziała w rozmowie z PAP Małgorzata Leśniewska.

Bartosz Bukała podkreśla, że nyska PWSZ na podpisaniu umów zyskuje wizerunkowo. „Bywa tak, że uczniowie chwalą inne uczelnie, a swojej, tej którą mają na miejscu, nie znają. U nas także wykładają naukowcy z dużych ośrodków akademickich” – powiedział Bukała.

PAP - Nauka w Polsce

man/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024