Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
10.04.2013 aktualizacja 10.04.2013

Myślenie o myśleniu nieobce szympansom

Myślenie o myśleniu, czyli umiejętności metapoznawcze, można dostrzec nie tylko u ludzi, ale również u szympansów – piszą naukowcy na łamach magazynu „Psychological Science”.

Najbliżsi krewniacy człowieka – szympansy – posiadają umiejętności metapoznawcze, to znaczy potrafią myśleć o własnym myśleniu, rozpoznawać i analizować własne procesy poznawcze. Dotychczas taką umiejętność przypisywano wyłącznie ludziom.

Kategorię „metapoznawczy” stosuje się często w psychologii czy pedagogice. Na przykład dziecko dokonuje refleksji metapoznawczej, kiedy dochodzi do wniosku, że udaje mu się coś nie dzięki czynnikom zewnętrznym, ale własnemu wysiłkowi.

Z kolei podczas teleturnieju uczestnik musi zdecydować na „telefon do przyjaciela” lub samodzielną odpowiedź, w zależności, na ile ufa samemu sobie, że zna odpowiedź.

Zdaniem badaczy z Georgia State University i University w Buffalo w Stanach Zjednoczonych, podobne zachowania można zaobserwować u szympansów.

Szympansy wyćwiczono w używaniu systemu symboli wizualnych w celu nazywania przedmiotów. Podczas eksperymentów miały one używać tego „języka”, żeby wskazywać, jakie jedzenie zostało ukryte we wskazanym miejscu.

Jeśli był to kawałek banana, szympansy mogły nacisnąć odpowiedni przycisk z narysowanym bananem i otrzymać ten kawałek banana w nagrodę.

Nie zawsze jednak informowano szympansy, jakie jedzenie zostało ukryte. Wówczas nie mogły one natychmiast odpowiadać. Musiały wtedy same sprawdzić, udając się do miejsca, gdzie jedzenie miało się znajdować. Wracały następnie do klawiatury i naciskały właściwy klawisz.

Zdaniem naukowców, zachowania metapoznawcze szympansów przejawiały się wówczas, kiedy zdawały one sobie sprawę, że ich wiedza jest niepełna i że muszą ją uzupełnić, zanim udzielą odpowiedzi na pytanie.(PAP)

krx/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024