Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
17.04.2013 aktualizacja 17.04.2013

Studenci jednoczą się w walce z białaczką

Studenci z ponad 40 uczelni w całej Polsce będą mogli w środę i czwartek zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku, Odbywa się wtedy finał organizowanej przez Fundację DKMS Polska akcji „Studenci wspólnie przeciw białaczce".

Projekt „Studenci wspólnie przeciw białaczce” Fundacja DKMS Polska zainicjowała w listopadzie 2012 r. Ma on na celu zachęcenie studentów z całej Polski - a jest ich ok. 2 mln, aby rejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego i ratowali życie osób chorych na białaczkę i inne nowotwory krwi.

"Obecnie w naszym kraju co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi (tzw. białaczka). Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Na początku naszej działalności w Polsce było zarejestrowanych niespełna 40 tysięcy potencjalnych dawców szpiku. Dziś jest ich już ponad 400 tysięcy! Ale to wciąż mało, dlatego tak ważne jest, aby zarejestrować jak największą liczbę nowych potencjalnych dawców szpiku" - zaznaczają organizatorzy.

Organizatorzy wyjaśniają, że rejestracja jest szybka, od potencjalnego dawcy pobrana jest próbka 4 ml krwi bądź wymazu ze śliny (z wewnętrznej strony policzka). "Kiedyś, za rok, dwa, pięć czy dziesięć lat, dawca może otrzymać telefon z informacją, że jest pacjent, któremu być może, można uratować życie. Dlatego projekt +Studenci wspólnie przeciw białaczce+ ma również charakter edukacyjny. Jednym z kluczowych aspektów projektu jest przekazanie wiedzy na temat: bycia potencjalnym dawcą, problematyki dawstwa szpiku kostnego w Polsce oraz dojrzałości w momencie rejestracji jako potencjalny dawca" - informują organizatorzy akcji.

Akcje odbędą się m.in. na uczelniach w Białymstoku, Bydgoszczy, Gliwicach, Koszalinie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie czy Wrocławiu.

Szczegóły na stronie fundacji http://www.dkms.pl/ . (PAP)

lt/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024