Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
24.04.2013 aktualizacja 24.04.2013

Trzy złote medale na Bali dla polskich młodych fizyków

Zbadanie ruchu piłki w strumieniu powietrza, opisanie obrotu półprzewodnika w polu magnetycznym czy praca nad zderzeniami kropli z płynem to działania polskich uczniów nagrodzone złotymi medalami na Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS 2013 na wyspie Bali.

Młodzi Polacy z Grupy Twórczej Quark reprezentowali Polskę na XX Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS 2013, która odbyła się od 15 do 22 kwietnia w Indonezji na Wyspie Bali - poinformowała pomysłodawczyni Grupy Twórczej Quark - fizyk Urszula Woźnikowska-Bezak.

Polscy uczestnicy ICYS 2013 są laureatami Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców organizowanej przez Pracownię Fizyki Pałacu Młodzieży w Katowicach. Są również członkami Grupy Twórczej Quark, która co roku reprezentuje Polskę w wielu zawodach w kraju i za granicą.

Zawody odbyły się w kategoriach: fizyka teoretyczna, fizyka inżynieryjna, informatyka, ekologia i nauki o życiu.

Dwa złote medale Polacy zdobyli w fizyce teoretycznej. Praca Tomasza Tokarskiego (I LO w Bytomiu) dotyczyła piłki w strumieniu powietrza. Zaobserwował, że unosząca się w strumieniu powietrza piłka nie spoczywa, lecz wykonuje drgania, które nie są chaotyczne, a torem ruchu piłeczki może być tzw. krzywa Lissajous.

Mariusz Nowak (VIII LO w Katowicach) natomiast w tym roku przedstawił efekt foto-magneto-elektryczny, w który badał zjawisko obrotu oświetlonego półprzewodnika w polu magnetycznym z powodu interakcji momentu magnetycznego prądu płynącego wewnątrz próbki z zewnętrznym polem magnetycznym. W swojej pracy wykorzystał i udokumentował swoje szerokie zainteresowania.

Trzeci złoty medal zdobył Michał Grzegorzek (I LO w Wodzisławiu Śląskim) w kategorii fizyka inżynieryjna. Licealista badał zderzenia kropli z ciekłą powierzchnią i podczas obserwacji wykonał fotografie.

Cztery srebrne medale zdobyli: Łukasz Perenc (IV LO w Sosnowcu) i Łukasz Kulik (I LO w Gliwicach) w kategorii fizyka teoretyczna, Bartosz Radzyński (I LO w Wodzisławiu Śląskim) w kategorii informatyka, a także Marcin Tatoń (V LO w Gliwicach) w kategorii fizyka inżynieryjna, którego pojazd napędzany łapką na myszy zainteresowała się na konferencji prywatna firma. Uczeń pokazał, że ramię łapki zamykając się może rozpędzić pojazd nawet do 5 m/s (18 km/h).

W tegorocznym ICYS wzięli udział młodzi pasjonaci nauki z różnych części świata.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024