Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
27.04.2013 aktualizacja 27.04.2013

Nowa klawiatura ułatwia pisanie za pomocą kciuków

Nowy układ klawiatury, w którym znaki rozdzielono w taki sposób, że można łatwiej i szybciej pisać używając obu kciuków, zaprojektowali naukowcy z międzynarodowego zespołu.

Wirtualna klawiatura może znaleźć zastosowanie na urządzeniach z ekranami dotykowymi, jak tablety i duże smartfony. Autorami projektu są badacze ze szkockiego St Andrews University, niemieckiego Instytutu Informatycznego Maksa Plancka i amerykańskiej uczelni Montana Tech.

Dr Per Ola Kristensson z St Andrews University podkreśla, że tradycyjnie używane klawiatury Qwerty nie są optymalnym rozwiązaniem - podał portal BBC News.

Twórcy nowego projektu nazwanego Kalq (od kolejności znaków w jednej z linii klawiatury) wykorzystali "obliczeniowe techniki optymalizacyjne", aby zidentyfikować najlepsze dla użytkowników rozwiązanie. Ich zdaniem używanie dwóch kciuków jest "ergonomicznie odmienne" od pisania na typowej klawiaturze Qwerty, której układ opracowano na potrzeby maszyn do pisania pod koniec XIX w.

Naukowcy utrzymują, że przeciętny użytkownik typowej klawiatury na urządzeniu dotykowym jest ograniczony do 20 słów na minutę. Czyli pisze znacznie wolniej niż na klawiaturze komputerowej.

Zdaniem badaczy kluczem do stworzenia optymalnej klawiatury na dwa kciuki była próba uniknięcia ciągów liter, których wprowadzanie angażuje tylko jeden z nich. Istotne było również umieszczenie często używanych liter centralnie i niedaleko siebie. Pozwoliło to na zminimalizowanie ruchu kciuków.

Na nowej klawiaturze wszystkie samogłoski i część spółgłosek umieszczono w rejonie prawego kciuka, natomiast lewy kciuk operuje pozostałą częścią klawiszy.

Z pomocą algorytmu korygującego błędy zaznajomieni z klawiaturą użytkownicy byli w stanie wprowadzić 37 słów na minutę. "Wierzymy, że Kalq to duży krok w kierunku szybszego i wygodniejszego pisania na klawiaturze" - podkreślił Kristensson.

Twórcy zaprezentują swoje rozwiązanie podczas paryskiej konferencji CHI 2013 na początku maja. Wirtualna klawiatura będzie dostępna jako darmowa aplikacja na urządzenia z Androidem. (PAP)

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024