W sobotę finałowe starcie naukowców w konkursie FameLab

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dziesięciu młodych popularyzatorów nauki już w sobotę zmierzy się w finale drugiej polskiej edycji konkursu FameLab. Ich trzyminutowych, trzymających w napięciu prezentacji, będzie można wysłuchać 11 maja w Centrum Nauki Kopernik (CNK).

Serwis Nauka w Polsce PAP jest jednym z patronów medialnych imprezy.

W konkursie FameLab w szranki stają naukowcy prowadzący badania z nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, rolniczych lub technicznych. Ich zadaniem jest zaprezentowanie zagadnień naukowych w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla „nienaukowej” publiczności w zaledwie trzy minuty.

„Jak długo można utrzymać uwagę sześciolatka? Tylko trzy minuty. I tyle właśnie mają uczestnicy konkursu FameLab, by porwać nas opowieścią o swoich badaniach” – przekonuje zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik Irena Cieślińska.

Do udziału w drugiej polskiej edycji konkursu zgłosiło się ponad 60 osób. W sobotę w CNK zaprezentuje się dziesiątka najlepszych: Artur Franczuk, Igor Zubrycki, Adam Gągol, Magdalena Jagielska, Maciej Jasiński, Piotr Konieczny, Grzegorz Kreiner, Magdalena Richter, Marcin Stolarski, Klaudia Szklarczyk-Smolana.

„Chcę, żeby każdy zrozumiał, czym się zajmuję. Był świadomy tego, że moja praca to nie tylko siedzenie w laboratorium i zabieranie pieniędzy z podatków. Pracuję po to, by ludziom żyło się lepiej, żeby moje odkrycie było ważne dla innych” – wyjaśnia Piotr Konieczny, fizyk z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.

W Centrum Konferencyjnym CNK na publiczność będą czekały strefy „Wkręć się w naukę!”, gdzie transmitowany będzie przebieg finałowej gali. Przed wejściem zostanie rozwinięty fuksjowy dywan na wzór największych oscarowych gali, a finaliści – jak prawdziwe gwiazdy nauki – zostaną dowiezieni limuzynami na ostateczne konkursowe starcie.

Zwycięzca konkursu weźmie udział w międzynarodowym finale FameLab, który odbędzie się podczas brytyjskiego Cheltenham Science Festival. Finaliści powalczą także o 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. na dowolne wydatki.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – które objęło FameLab honorowym patronatem – pokryje koszt wyjazdu zwyciężczyni lub zwycięzcy na dowolną konferencję naukową na świecie. Nagrodą publiczności - ufundowaną przez współorganizatora konkursu British Council - będzie semestralny kurs nauki języka angielskiego lub możliwość bezpłatnego przystąpienia do wybranego brytyjskiego egzaminu językowego.

Do północy 10 maja swojego ulubionego popularyzatora mogą wybierać internauci. Filmy z zapisem półfinałowych prezentacji zostały zamieszczone na profilu Centrum Nauki Kopernik w serwisie Facebook . Zwycięzcą zostanie ten z naukowców, którego występ zdobędzie najwięcej kliknięć „lubię to!”, czyli spotka się z największym entuzjazmem internautów. Nagrodą będzie rower ufundowany przez BMW Group Polska. Firma zaprosi też jednego z finalistów do siedziby BMW Welt w Monachium.

Finałowe występy oceni jury, w którym znaleźli się światowej sławy astrofizyk - prof. Marek Abramowicz; kulturoznawca - dr Jacek Wasilewski; zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki - Irena Cieślińska; dziennikarz i publicysta - Piotr Najsztub oraz zwyciężczyni ubiegłorocznej polskiej edycji konkursu - Monika Koperska. Galę finałową poprowadzi publicysta i historyk Jan Wróbel.

Konkurs FameLab został wymyślony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Science Festival. Obecnie przeprowadzany jest w 27 krajach świata - w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach. Zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji konkursu Monika Koperska podczas światowego finału w Wielkiej Brytanii zajęła drugie miejsce oraz zdobyła nagrodę publiczności.

Finał konkursu odbędzie się w sobotę 11 maja o godz. 19. w Centrum Konferencyjnym Centrum Nauki Kopernik.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. mat. prasowe

    Film dokumentalny „Polarniczki” – dostępny online

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Mobilne planetarium z pokazami astronomicznymi przyjedzie do Rybnika

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera