Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
13.05.2013 aktualizacja 13.05.2013

XIII Dni Archeologa w Warszawie

Po raz trzynasty Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego organizuje cykl imprez dotyczących najstarszej przeszłości człowieka. Dni Archeologa to coroczne święto archeologii, które odbędzie się w dniach 13-18 maja.

„W tym roku chcielibyśmy wyjść do szerszego grona odbiorców z Warszawy i okolic, a przede wszystkim dzieci - już o najmłodszego zaciekawić ich archeologią” - mówi PAP Joanna Witulska z IA UW.

Podobnie jak w zeszłych latach na imprezę składać się będą wykłady, pokazy, wystawy, archeologia doświadczalna, konkursy, nauka starożytnych języków.

Jak informują organizatorzy, kluczowym elementem Dni Archeologa będą pokazy w ramach tzw. Wioski Archeologicznej, które odbędą się w dniach 17-18 maja. Odwiedzający będą mogli zapoznać się m.in. z życiem ludzi w epoce neolitu, w starożytnym Egipcie, w epoce brązu w basenie Morza Egejskiego, w minionych czasach na Bliskim Wschodzie, we wczesnym średniowieczu oraz z kulturami Mezoameryki i anatomią człowieka. Będzie można także zaznajomić się z nowoczesnym obliczem archeologii: archeologią lotniczą i podwodną oraz sprzętem wykorzystywanym w takich badaniach. Na scenie przed namiotami odbywać się będą cykliczne pokazy organizowane przez Koła Naukowe, zachęcające do aktywnego udziału i wspólnej zabawy.

Główne wydarzenia w ramach imprezy poprzedzi w dniach 13-15 maja cykl wykładów przygotowanych przez pracowników Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Pierwsze Dni Archeologa odbyły się w 2001 roku i miały niewielki zasięg ograniczający się do studentów i pracowników Instytutu Archeologii UW. Z czasem impreza zaczęła się rozrastać i z przedsięwzięcia wyłącznie uniwersyteckiego przerodziła się w wydarzenie ponad uczelniane.

Wykłady odbędą się w gmachu Instytutu Archeologii UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28), natomiast Wioska Archeologiczna będzie na parkingu przed budynkiem Instytutu Archeologii. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegółowe informacje są dostępne Facebooku: https://www.facebook.com/DniArcheologa

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024