Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
20.05.2013 aktualizacja 20.05.2013

V Dzień Nauki i Przemysłu - wkrótce w Gliwicach

Stworzone przez śląskich studentów i naukowców elektryczne bolidy, bezzałogowy samolot, wielofunkcyjne roboty czy najnowsze narzędzia do kreowania wirtualnej rzeczywistości - to niektóre atrakcje V Dnia Nauki i Przemysłu, który odbędzie się 24 maja w Gliwicach.

Ideą Dnia Nauki i Przemysłu jest prezentacja osiągnięć innowacyjnych firm, ośrodków naukowych i jednostek badawczo-rozwojowych. Przedsięwzięcie propaguje innowacje technologiczne i naukowe; ma pomóc w kojarzeniu biznesu z nauką, ale też upowszechniać wiedzę o wymyślonych w regionie nowinkach. Imprezę organizuje Park Naukowo-Technologiczny Technopark Gliwice przy udziale miejscowego samorządu.

W tym roku wśród atrakcji będzie m.in. prezentacja możliwości gliwickiej grupy i3D, która należy do wiodących na świecie firm zajmujących się interaktywnymi wizualizacjami trójwymiarowymi oraz technologią wirtualnej rzeczywistości. Firma tworzy rozwiązania pozwalające na pełne odwzorowanie świata realnego w wirtualnej rzeczywistości.

Dzięki temu szybsze i łatwiejsze jest np. projektowanie rozmaitych konstrukcji, a także testowanie i sprawdzanie funkcjonalności modelowanych obiektów. Niedawno gliwicka firma stworzyła wirtualną wersję cennego malowidła ze zbiorów muzeum morskiego w Hong Kongu, na zamówienie tej placówki. Oglądający mogą "ożywić" poszczególne części dzieła, opracowane w formie animacji.

Podczas piątkowej imprezy zwiedzający zobaczą też bezzałogowy system latający, przeznaczony do zadań rozpoznawczo-obserwacyjnych. System jest dziełem konsorcjum naukowo-przemysłowego, utworzonego przez Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej oraz firmę Flytronic. Na system składają się: bezzałogowy samolot, platforma czterowirnikowa oraz stacja kontroli naziemnej.

Tradycyjnie na gliwickiej imprezie pojawią się rozmaite roboty, np. prototyp robota „Tenvirk-R1”, który dysponuje innowacyjną technologią poruszania w oparciu o cztery nogi. Zastosowano w nim połączenie elektroniki za pomocą sprzęgu radiowego z systemem informatycznym, co pozwala na wizualizację danych z robota w czasie rzeczywistym. Robot jest zasilany energią słoneczną. Będą też sześcionożne roboty "Hexor II", wykonane w Katedrze Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej. To kroczące roboty, potrafiące omijać przeszkody, niezależne od zewnętrznych źródeł zasilania. Służą do celów dydaktycznych i badawczych.

Co roku duże zainteresowanie zwiedzających budzą bolidy. W tym roku będzie można zobaczyć m.in. „MuSHELLkę” - bolid skonstruowany i zbudowany przez studentów z koła naukowego modelowania konstrukcji maszyn. To lekki, energooszczędny bolid elektryczny, który wziął udział w prestiżowym wyścigu Shell Eco-Marathon Europe w 2012 i 2013 r. Rywalizują tam zespoły złożone ze studentów uczelni i szkół technicznych z całej Europy. Podstawowym celem konstruktorów gliwickiego bolidu była minimalizacja jego wagi. Dzięki zastosowaniu zaawansowanej konstrukcji nadwozia udało się zmniejszyć wagę do 23 kg. Na ekspozycji będzie też bolid "Silesian Greenpower", który w 2012 r. zwyciężył w wyścigu Greenpower Corporate Challenge na torze Silverstone w Anglii.

Uczestnicy Dnia Nauki i Przemysłu zobaczą również pojazd elektryczny "Elipsa", który podobnie jak robot "Hexor II". powstał w Katedrze Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki Wydziału Elektrycznego gliwickiej uczelni. Pojazd został przystosowany do przewozu dwóch osób oraz bagażu. W ramach prac nad pojazdem skonstruowano m.in. elektroniczny układ zasilający silniki oraz opracowano programu sterujący. Na targach będą też klasyczne samochody - gliwicka fabryka Opla pokaże swoje modele: cascada (kabriolet) i astra sedan, w których zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań.

W tym roku po raz pierwszy przygotowano konkurs dla wystawców, prezentujących podczas Dnia Nauki i Przemysłu swoje osiągnięcia. W rywalizacji „Stoisko na medal" oceniana będzie oryginalność i różnorodność form promocji, a także czytelność oraz przejrzystość oferty. Wśród nagród dla zwycięzcy będzie m.in. możliwość skorzystania z bezpłatnego audytu innowacji. Będą też konkursy dla odwiedzających targi - do wygrania m.in. smartfony, tablety i aparat fotograficzny.

"Dla amatorów robienia ciekawych zdjęć przygotowaliśmy m.in. konkurs fotograficzny pod nazwą +Pokaż się na Dniu Nauki i Przemysłu+. Warto wziąć aparat do ręki, rozejrzeć się dookoła i zrobić wyjątkowe zdjęcie podczas piątej edycji tegorocznych targów" - zachęca Katarzyna Kowol z gliwickiego Technoparku.

Częścią imprezy będzie spotkanie informacyjne na temat Regionalnej Strategii Innowacji Woj. Śląskiego na lata 2013–2020. Szczegółowe informacje o Dniu Nauki i Przemysłu dostępne są na stronie internetowej www.dnip.pl. Wśród patronów medialnych imprezy jest Polska Agencja Prasowa.

PAP - Nauka w Polsce

mab/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024