Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
21.05.2013 aktualizacja 21.05.2013

Dziewczynki wychowujące się bez ojca bardziej narażone na depresję

Dziewczynki, które pierwsze pięć lat życia spędziły bez ojca, są bardziej narażone na objawy depresji w wieku kilkunastu lat niż chłopcy, a także dziewczynki, których ojcowie odeszli później - informują psycholodzy z Uniwersytetu w Bristolu, których wnioski opublikowało pismo "Psychological Medicine".

Jak podkreślają autorzy, są to jedne z najszerzej zakrojonych badań dotyczących wpływu nieobecności ojców na zdrowie psychiczne dzieci oraz uwzględniających moment, w którym zostały one opuszczone. Wzięło w nich udział 5631 dzieci urodzonych w latach 90. ubiegłego wieku. Dane na temat ich zdrowia fizycznego i psychicznego gromadzono regularnie od urodzenia.

Wyniki tych badań potwierdzają, że młodsze dzieci są bardziej narażone na negatywne skutki, gdyż nie wykształciły jeszcze mechanizmów radzenia sobie z problemami. Dzieci starsze mają wokół siebie szerszą sieć osób wspierających je poza rodziną. Dziewczynki z kolei silniej niż chłopcy reagują na negatywne zmiany w relacjach międzyludzkich i życiu rodzinnym - mówi autorka badań Iryna Culpin.

Zależność utrzymywała się po uwzględnieniu takich czynników jak status społeczno-ekonomiczny, liczebność rodziny, relacje między rodzicami, ich wykształcenie oraz historia zaburzeń depresyjnych w rodzinie. (PAP)

koc/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024